Elon Musk patrně prodá deset procent svých akcií v Tesle. Podvolí se výsledku hlasování uživatelů Twitteru, kterých se na to zeptal v reakci na kritiku, že neplatí svůj spravedlivý podíl na daních. Informovala o tom v neděli agentura Reuters. Ankety se zúčastnilo 3,5 milionu uživatelů Twitteru. Pro prodej akcií hlasovalo 57,9 procenta z nich.

„V poslední době se hodně mluví o tom, že nerealizované zisky jsou prostředkem k vyhýbání se daním, takže navrhuji prodej deseti procent svých akcií Tesly. Podporujete to?“ formuloval v sobotu Musk otázku na Twitteru. „Výsledkům hlasování se podvolím, ať už to dopadne jakkoli,“ dodal.

Ke konci června činil Muskův podíl v automobilce Tesla přibližně 170,5 milionu akcií a prodej deseti procent z nich by podle výpočtů agentury Reuters na základě páteční uzávěrky vynesl téměř 21 miliard dolarů (458,3 miliardy korun).

Před týdnem Musk na Twitteru napsal, že prodá akcie Tesly v hodnotě šest miliard dolarů a věnuje je Světovému potravinovému programu OSN (WFP). Podmínil to tím, že organizace zveřejní více informací o tom, jak s penězi nakládá.

Jeho bratr Kimbal Musk v pátek prodal 88 500 akcií Tesly a stal se tak posledním členem představenstva, který se zbavil velkého množství akcií Tesly, jež dosáhly tento týden rekordních hodnot.

Musk hlasování vyhlásil poté, co se v americkém Kongresu objevil návrh na zdanění majetku miliardářů, jež by pomohlo financovat sociální a klimatické programy prezidenta Joea Bidena. V dřívějších příspěvcích šéf Tesly miliardářskou daň kritizoval, napsala agentura Reuters.

Šéf Tesly je nyní podle žebříčku miliardářů agentury Bloomberg nejbohatším člověkem světa s majetkem v hodnotě 338 miliard dolarů (zhruba 7,4 bilionu korun). Tržní hodnota Tesly, nejhodnotnější automobilky světa, začátkem minulého týdne poprvé překonala hranici bilionu dolarů.

Musk v Tesle vlastní podíl zhruba 23 procent. Podíly má i v dalších úspěšných společnostech, například ve SpaceX.