Pražská teplárenská zvýší od 1. prosince ceny tepla pro své odběratele. Průměrná pražská domácnost zaplatí za teplo měsíčně o 250 až 350 Kč více. Důvodem je růst nákladů, rostoucí ceny paliv i emisních povolenek. V příštím roce se nová cena zvyšovat nebude, informoval v tiskové zprávě mluvčí společnosti Marek Pšeničný. Pokud stát přistoupí ke kompenzaci emisních povolenek, cena se ještě může snížit, dodala společnost.

„S ohledem na enormní růst vstupů, zejména emisních povolenek a paliv, musíme přistoupit k úpravě ceny pro naše odběratele v Praze. V minulosti jsme se snažili udržet ceny pro naše klienty co nejnižší a navyšovali jsme o daleko méně, než byl reálný narůst našich nákladů. Vzhledem k výraznému nárůstu cen na trhu pro tento i příští rok to však již není nadále možné,“ uvedl ředitel Pražské teplárenské Martin Brůha.

Ceny zemního plynu vzrostly podle společnosti proti loňskému roku čtyřnásobně a emisní povolenky zdražily meziročně o 100 procent. „Díky vnitřním úsporám, reorganizaci a efektivnímu nákupu výsledná cena za dálkové teplo nevzroste až tak významně,“ uvedla firma.

Pro vývoj cen tepla v příštím roce bude zásadní, jak rychle se podaří notifikovat v EU novelu zákona o podporovaných zdrojích energie. Novela přináší možnost kompenzace nákladů na povolenky CO2 pro teplárny výměnou za jejich ekologizaci. Pokud bude v průběhu roku tento princip schválen a vláda vydá příslušná nařízení, lze očekávat, že by se cena tepla v průběhu roku 2022 mohla i výrazně snížit, informovala společnost.

Zdražují i další dodavatelé energií. Například energetická společnost ČEZ zdraží od 1. ledna dodávky elektřiny zhruba o třetinu. Zdražení se netýká zákazníků, kteří mají cenu smluvně fixovanou. Důvodem zdražení je růst velkoobchodní ceny elektřiny. Domácnosti si tak připlatí v průměru 250 korun měsíčně.

Zdražovat se chystá také E.ON. Naopak Pražská energetika (PRE) od Nového roku zdražovat neplánuje, poslední zvýšení cen se uskutečnilo k letošnímu prvnímu září, navýšení bylo o sedm procent, což činí u běžné pražské rodiny 70 Kč za měsíc.

Pražská teplárenská je z hlediska počtu provozovaných zařízení jednou z největších teplárenských sítí v Česku. Aktivity společnosti jsou soustředěny na Prahu a přilehlé oblasti. V Praze pokrývá téměř čtvrtinu trhu s tepelnou energií a dodává teplo pro více než 230 tisíc domácností, řadě administrativních budov, průmyslových podniků, stovkám školských a zdravotnických zařízení a dalším subjektům.

Firmě stoupl loni meziročně čistý zisk o 6,4 procenta na 617 milionů korun. Výnosy vzrostly o 8,8 procenta na 5,8 miliardy korun. Společnost loni od Energetického a průmyslového holdingu podnikatele Daniela Křetínského koupila společnost Veolia Česká republika z francouzské skupiny Veolia.