Světoví investoři věří elektromobilitě. Dokazuje to i pořadí automobilek podle tržní kapitalizace. V první desítce jsou hned tři výrobci elektromobilů. Dva z nich – Rivian a Lucid – navíc zatím vyrobili jen něco přes stovku aut. Rivian svých prvních 156 elektromobilů dodal na trh teprve v průběhu letošního září, a to navíc primárně svým zaměstnancům. Lucid s prodejem začal dokonce až v říjnu. 

Za Rivianem ale stojí silní spoluvlastníci. Americký technologický gigant Amazon v něm drží pětinu akcií, 12procentní podíl má „tradiční“ automobilka Ford, která je jinak v žebříčku na devátém místě. Do Lucidu zase investoval státní investiční fond Saúdské Arábie nebo obří investiční korporace BlackRock.

Rivian se navíc po úspěšném vstupu na burzu v IPO, kde se jeho akcie prodávaly za 78 dolarů, během tří dnů posunul k hranici 130 dolarů. Tržní kapitalizace Rivianu je tak přes 100 miliard dolarů, což je více, než mají německá automobilka Daimler nebo General Motors.

V čele žebříčku světových automobilek je Tesla momentálně nejbohatšího člověka planety Elona Muska, která má tržní kapitalizaci přes bilion dolarů. To je více než zbytek desítky nejhodnotnějších automobilek, kde jsou například japonská Toyota nebo německý koncern Volkswagen, do něhož patří česká Škoda Auto.

Podívejte se, jak si vedou další automobilky, z nichž některé jsou v Česku prakticky neznámé.