Spor mezi největším internetovým prodejcem na světě a jedním z největších provozovatelů elektronických plateb graduje. Amazon přestane od 19. ledna přijímat platby kreditními kartami společnosti Visa, které byly vydány ve Velké Británii. Ve středečním oznámení to prodejce zdůvodnil vysokými transakčními poplatky. Generální ředitel společnosti Visa rozhodnutí označil za trestání spotřebitelů, zároveň ale vyjádřil ochotu s Amazonem jednat a spor vyřešit dříve, než rozhodnutí vyjde v platnost. 

Visa začala minulý měsíc místo 0,3 procenta účtovat 1,5 procenta z hodnoty transakce za platby kreditní kartou, informoval britský deník Financial Times. U debetních karet účtuje místo 0,2 procenta z hodnoty transakce 1,15 procenta.

Náklady na přijímání plateb kartou jsou podle Amazonu překážkou pro podniky, které se snaží poskytovat zákazníkům co nejlepší ceny, citovala BBC zástupce společnosti. Namísto toho, aby různé poplatky díky technologickému pokroku klesaly, zůstávají stejně vysoké, či dokonce rostou.

Podle šéfa společnosti Visa Ala Kellyho ale nejsou poplatky u karet Visa vyšší než u ostatních zprostředkovatelů plateb. „Připadá mi docela zvláštní, že (Amazon) tvrdí, že to udělal kvůli vysokým poplatkům ve Spojeném království,“ řekl Kelly pro Financial Times. „To je naprosto falešné tvrzení.“

Podle Financial Times zvýšila poplatky pro platby mezi Spojeným Královstvím a EU kromě Visy i společnost MasterCard a to poté, co Spojené Království oficiálně opustilo Evropskou unii. Výše poplatků u karet MasterCard je údajně stejná jako u karet Visa. 

Osoba obeznámená s pozicí Amazonu podle Financial Times uvedla, že mezibankovní poplatky jsou jen jedním z mnoha problémů, které Amazon dlouhodobě řeší se společností Visa. Amazon však jako jediný důvod zákazu kreditních karet Visa uvádí právě vysoké poplatky. Kelly však doufá, že k této situaci nedojde. „Je jasné, že jsme v náročném vyjednávání,“ řekl. „Je nám líto, že se Amazon potrestat spotřebitele,“ dodal. 

Zákazníci Amazonu mohou i po 19. lednu platit debetními kartami Visa i kreditními kartami jiných společností, například Mastercard nebo American Express. Amazon rovněž nabídl slevu 20 liber (asi 600 korun) na příští nákup, pokud si lidé jako výchozí platební metodu nastaví debetní nebo kreditní kartu jinou než od společnosti Visa, uvedla agentura Bloomberg. Zákazníci mohou ovšem i nadále používat kreditní karty Visa vydané mimo Británii.

Podle BBC jak Amazon, tak Visa odmítají, že změny mají co do činění s brexitem. Avšak výši poplatků účtovaných vydavateli karet právě unijní pravidla dříve omezovala. Po odchodu Británie z EU mohou poskytovatelé karet poplatky zvyšovat dle libosti. 

Krok Amazonu přiměl britskou obchodní komisi, aby vyzvala vládu ke zlepšení obchodní dohody mezi Británií a EU s cílem udržet britské podniky konkurenceschopnými, píše agentura Reuters. Nová pravidla po brexitu zvýšila náklady na platby kreditními kartami o 150 milionů liber, tedy 4,5 miliardy korun, ročně. Dopady pocítí jak britští, tak evropští obchodníci, uvedl Bloomberg.

Mezi Amazonem a Visou jsou poplatky třecí plochou dlouhodobě. On-line prodejce je vnímá jako přemrštěné a už před několika měsíci zavedl v Singapuru a Austrálii příplatek pro uživatele kreditních karet Visa. A například americký maloobchodní potravinový řetězec Kroger již dříve oznámil konec přijímání kreditních karet tohoto vydavatele.

Visa se brání a tvrdí, že její poplatky mají minimální vliv na ceny. Nikdo prý v situaci, kdy zákazníci mají omezený výběr, nebude vítězem. Z rozhodnutí Amazonu jsou zástupci společnosti dle svých slov zklamaní a tvrdí, že pracují na řešení, aby jejich klienti mohli i po lednu příštího roku používat při platbách na Amazonu své kreditní karty. Firmě v reakci na oznámení Amazonu klesly akcie. Ve středu skončily se ztrátou 4,7 procenta. 

Obchodníci si dlouhodobě stěžují na částku, kterou každý rok utratí za přijímání elektronických plateb. Podle britské federace sdružující malé podniky poplatky za použití kreditní karty účtované hrstkou poskytovatelů, kteří dominují prostoru pro bezhotovostní platby, v posledních letech prudce vzrostly. Loni v říjnu byly společnosti Visa i Mastercard obviněny britským maloobchodním konsorciem z účtování nepřiměřených poplatků s tím, že se za poslední dva roky zdvojnásobily. Konsorcium varovalo, že obchodníci budou nuceni převést náklady na spotřebitele.

Amazon hledá platební cesty i nad rámec kreditních karet. V létě zveřejnil několik pracovních nabídek souvisejících s kryptoměnami a technologiemi blockchainu, což vyvolalo spekulace, že by jednou mohl přijímat digitální měny.