Vysoká inflace v Česku a obava, že příští rok bude její růst ještě větší, žene ceny nemovitostí do rekordních výšin. Ceny bytů podle pravidelného HB Indexu od Hypoteční banky stouply v letošním třetím čtvrtletí o pět procent. V meziročním srovnání vůbec nejvíc zdražily pozemky –téměř o 22 procent. Zájem Čechů o hypotéky je přesto vysoký, jde ale hlavně o investiční nákupy.

Podle Hypoteční banky bude tempo růstu cen pokračovat ještě do konce roku, pak už se na hypotečním trhu projeví rychlý nárůst úrokových sazeb. „V příštím roce předpokládáme zpomalení poptávky po bydlení, a tedy i zpomalení růstu cen,“ řekl Jiří Feix, předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny. Snižování cen ale Feix nečeká, protože nabídka nemovitostí zůstává nízká, zvyšuje se inflace a nadále vysoké jsou také ceny stavebních materiálů a energií.

Ceny všech stavebních materiálů stouply v meziročním srovnání o vyšší desítky procent. A například podle názoru Metrostavu, který je největší tuzemskou stavební firmou, dále porostou o pět až deset procent. Nejvíce zdražují ocel, plasty, izolační materiály a dřevo, kde u některých výrobků narostly o 130 procent.

Podle ankety, kterou mezi developery provedla CEEC Research, se zdražení materiálů promítlo u tří čtvrtin z nich. A až 13 procent oslovených developerů kvůli tomu také realizaci některých staveb odsunulo nebo zastavilo.

Podle posledního říjnového Hypoindexu sjednaly banky 10 065 hypotečních úvěrů. Celková hodnota sjednaných hypoték byla od ledna do října více než 355 miliard korun. Podle odhadu Jiřího Sýkory, hypotečního analytika Fincentrum & Swiss Life Select, která za Hypoindexem stojí, by se objem letos poskytnutých hypoték měl dostat za hranici 400 miliard korun.

Ceny bytů podle HB Indexu, který Hypoteční banka dělá od dubna 2011, rostou po celém Česku. V žádném kraji růst cen neklesl pod čtyři procenta, k největšímu došlo pásmu bývalých „Sudet“ – tedy v Moravskoslezském, Karlovarském a Ústeckém kraji. Bydlení rychle zdražovalo také na jižní Moravě. Vůbec nejvíce rostly ceny v kategorii 2+1 a 2+kk.

„Tahounem růstu zůstává vysoký podíl investičních nákupů a obava z inflace. V Praze vzrostla průměrná cenová hladina o čtyři procenta a pokračuje trend, kdy developeři zdražují i vícekrát v průběhu jednotlivých etap,“ vysvětlil Radim Maštalíř, expert pro oblast oceňování majetku v ČSOB. Meziročně jsou byty dražší o 16,3 procenta.

Nejvyšší růst za posledních 10 let zaznamenaly v HB indexu rodinné domy. A je jedno, jestli jsou v dobrém technickém stavu, nebo potřebují rekonstrukci. Kvůli vysokým cenám dřeva se zvyšuje cena dřevostaveb. Na ceny rodinných domů, které jsou meziročně dražší o 15,8 procenta, má také vliv nadprůměrné zdražování stavebních materiálů i rostoucí cena práce řemeslníků, již podporuje jejich nedostatek.

„Vůbec nejvíce se staví ve Středočeském kraji a v okolí Brna, tedy kolem dvou největších měst v Česku. Nejvíce developeři prodávají řadové rodinné domy. Kvůli jejich nižším cenám mají lidé také vyšší zájem o rodinné domy vzdálenější od velkých měst,“ vysvětlil Feix.

Nejvyšší meziroční nárůst o 21,9 procenta zaznamenala již zmíněná cena pozemků.
Podle Feixe za to může dlouhodobý převis poptávky nad nabídkou, kterou stále brzdí zastaralé územní plány a nedostatečné kapacity inženýrských sítí. Podobně jako u rodinných domů se také zvyšuje zájem o pozemky ve vzdálenějších lokalitách dále od okrajů velkých měst. „Vyšší zájem je také o pozemky vhodné pro rekreační objekty. Prodávají se i pozemky bez schváleného územního plánu, které investoři kupují ke spekulacím,“ uzavírá Feix.