Firmy i domácnosti si v příštím roce významně připlatí za energie. Energetický regulační úřad ve středu oznámil, že zvýší regulovanou složku cen: u elektřiny pro domácnosti příští rok vzroste v průměru o 3,7 procenta a u plynu o 2,4 procenta. V celkových cenách se projeví přibližně dvouprocentním nárůstem u elektřiny, jednoprocentním u plynu.

Vedle toho ale spotřebitelé zaplatí významně víc i za samotnou komoditu. Ceny silové elektřiny na burze stojí třikrát víc než loni. U plynu to na některé měsíce byl i šesti- až osminásobek.
U elektřiny nově tvoří regulovaná část stanovovaná ERÚ přibližně 40 procent výsledné ceny, tedy méně než v letošním roce. U plynu tvoří zhruba pětinu, letos to byla třetina. V regulované části ceny jsou zahrnuty především poplatek za přenos a distribuci, u elektřiny také příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Zbylou část ceny určují sami dodavatelé.

ERÚ očekává, že v příštím roce domácnostem celková cena elektřiny vzroste v průměru téměř o pětinu. U plynu očekává zvýšení cen zhruba o čtvrtinu.

„Přestože se nám znovu podařilo udržet růst regulované složky pod hladinou spotřebitelské inflace, mírnému nárůstu regulovaných cen se nevyhneme. Výsledné ceny by ale v důsledku růstu regulované složky neměly vzrůst více než o dvě procenta u elektřiny, respektive o procento u plynu. Řádově rychleji však roste burza, na kterou ERÚ nemá vliv a kvůli které o desítky procent zdražují dodavatelé, což je hlavní důvod strmého růstu cen energií,“ řekl předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.

Za elektřinu si příští rok připlatí i firmy. Regulovaná složka určovaná úřadem u elektřiny na hladině velmi vysokého napětí tvoří 17 procent z konečné ceny, u vysokého napětí to je 29 procent. ERÚ očekává, že celková cena elektřiny pro firmy a podniky v příštím roce vzroste na vysokém napětí v průměru o 44,4 procenta a na velmi vysokém napětí o 52,6 procenta.

A to i přesto, že jim regulovaná složka faktury mírně klesne. Na hladině velmi vysokého napětí v příštím roce se sníží v průměru o sedm procent, na hladině vysokého napětí naopak mírně vzroste o 0,3 procenta. U velkoodběratelů a středních odběratelů plynu regulovaná složka mírně klesne, v průměru o 0,1 procenta, oznámil úřad.

Firmy si významně připlatí i za plyn. U velkoodběratelů a středních odběratelů očekává regulátor nárůst celkové ceny v průměru o 65,2 procenta. Regulovaná složka ceny plynu tvoří u těchto odběratelů zhruba 14 procent. V regulované části ceny je zahrnut především poplatek za přenos a distribuci, u elektřiny také příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Zbylou část ceny určují sami dodavatelé.

Ceny energií na velkoobchodních trzích rostou od začátku roku. Dramatické to ale začalo být hlavně letos v létě. U elektřiny růst nastartovala mimo jiné klimatická politika EU, kvůli které jsou historicky nejdražší emisní povolenky. Za drahým plynem stály i spory s Ruskem ohledně dodávek do Evropy a dokončení plynovodu Nord Stream 2.

Kvůli vysokým cenám začali krachovat někteří dodavatelé energií, největším byla skupina Bohemia Energy Jiřího Písaříka. Celkově se bez dodavatele ocitlo přes milion odběrných míst.
Řada domácností pak skončila u tzv. dodavatele poslední instance. To jsou firmy, které převezmou klienty hned poté, co přijdou o svého dřívějšího dodavatele energií. Ti na nové klienty nemusí být připraveni, nakupují pro ně na velmi krátkou dobu, a energie jsou u nich proto nejdražší. Některé domácnosti tak hlásily, že obdržely faktury na zálohy až šestkrát vyšší, než na jaké byli zvyklí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist