Nejznámější kryptoměna bitcoin dnes výrazně oslabuje, od pátku její cena odepsala více než 16 procent a klesla pod 48 tisíc dolarů. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk. Oslabují i další kryptoměny, jako je ethereum.

Krátce před 09:00 středoevropského času se bitcoin pohyboval kolem 47 050 dolarů, předtím se ale jeho cena propadla až ke 42 tisíc dolarů. Kryptoměna ethereum za posledních 24 hodin odepisovala přes 15 procent na 3850 dolarů.

Celková tržní hodnota kryptoměn se v současné době pohybuje kolem dvou bilionů dolarů (asi 45 bilionů korun), uvádí server CoinGecko. Vrátila se tak na úroveň ze začátku dubna, kdy tuto hranici překonala poprvé.

Bitcoin začátkem listopadu vystoupil nad 68 tisíc dolarů, čímž zdolal předchozí rekord. Ten byl z dubna, kdy se cena bitcoinu po rychlém růstu dostala k 65 tisíc dolarů.

S kryptoměnami se obchoduje nepřetržitě. Dnešní propad začal kolem 05:00 SEČ a v následujících minutách nabral výprodej na promptním trhu na intenzitě. Po něm se na trhu finančních derivátů spustila vlna prodejních pokynů a následoval ještě výraznější propad.

„Zatím jsem zaznamenal, že se prodalo více než čtyři tisíce bitcoinů, což trh stlačilo prudce dolů,“ uvedl expert na kryptoměny a šéf společnosti CEC Capital Laurent Kssis. „Hned 1500 bitcoinů se v čase toho propadu vlastně prodalo za méně než jednu minutu,“ dodal.

V nákupech ale pokračuje středoamerický stát Salvador, jehož prezident Nayib Bukele je velkým příznivcem kryptoměn. „Salvador právě využil propadu cen k nákupu,“ tweetoval prezident, který se na svém twitterovém účtu označuje jako „CEO of El Salvador“, tedy generální ředitel Salvadoru.

Salvador se na začátku září stal první zemí na světě, kde se bitcoin stal oficiálním platidlem. Tento krok vedl k rozsáhlým protestům z obav, že bitcoin v této chudé latinskoamerické zemi vyvolá nestabilitu a inflaci. Vedle bitcoinu se v Salvadoru platí americkým dolarem.

Mnoho mezinárodních institucí před používáním kryptoměn varuje. Mezinárodní měnový fond (MMF) se v listopadu vymezil i proti rozhodnutí Salvadoru přijmout bitcoin jako oficiální měnu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist