Společnost Institutional Shareholder Services doporučila hlasovat pro navrhované spojení Moneta Money Bank a skupiny Air Bank včetně financování prostřednictvím kapitálového navýšení. Moneta to v pondělí sdělila ČTK. Institutional Shareholder Services působí jako poradce, který analyzuje a vydává nezávislá doporučení pro investory ve vztahu k hlasování na valných hromadách.

Moneta a skupina PPF v listopadu oznámily, že se dohodly na novém modelu financování spojení banky a bankovní části PPF, kam patří Air Bank, český a slovenský Home Credit a společnost Benxy (Zonky). Smlouvu o spojení odsouhlasili letos v červnu akcionáři Monety, ale zároveň tehdy odmítli navrhovaný model financování.

„Doporučení hlasovat pro návrhy managementu je v souladu s našimi očekáváními, neboť navrhované podmínky zcela určitě obsahují pozitivní změny. Pokud náš návrh na tuto akvizici dozná podpory dvou třetin či více hlasů akcionářů, potom zvítězí vize středně- i dlouhodobé strategie nad krátkodobým pohledem. Osobně doufám, že se návrh akvizice i jejího financování podaří prosadit,“ uvedl předseda představenstva Monety Tomáš Spurný.

Moneta poprvé přišla s návrhem akvizice na podzim roku 2018. Následně v únoru 2019 byly návrh a s ním spojená nabídka odmítnuty skupinou PPF. V lednu 2021 PPF učinila dobrovolnou veřejnou nabídku, jejímž prostřednictvím v Monetě získala 29,94 procenta vlastnického podílu. Následně se letos v červnu uskutečnila valná hromada, které se zúčastnilo 73,21 procenta akcionářů. Na valné hromadě pro akvizici Monety hlasovalo 61,9 procenta akcionářů, pro zvýšení kapitálu 61,7 procenta. Pro schválení bylo nicméně nutno získat 75 procent hlasů.

O aktuálním návrhu rozhodnou akcionáři na valné hromadě, která je svolána na 20. prosince. Nově mohou akcionáři upsat akcie za kurz 82 korun (jednu novou za každé dvě, které vlastní) a prodat je PPF za 90 korun. Tato částka bude rovněž představovat minimum v rámci povinné nabídky na převzetí. Zvýšení vlastního kapitálu vyžaduje podporu alespoň dvou třetin přítomných akcionářů.

Největším akcionářem Monety je s 29,94 procenta akcií skupina PPF. Změna akcionářské struktury po transakci bude záležet na tom, kolik akcionářů přijme návrh na získání dalších akcií.

Spojením může vzniknout podle počtu klientů třetí největší banka na českém trhu po České spořitelně a ČSOB. Moneta Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016. Jméno banky se tehdy změnilo z dřívějšího GE Money Bank v souvislosti s jejím vstupem na burzu v květnu téhož roku. Moneta je jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze.