Společnost Cohn Robbins Holdings, kterou společně s hedgeovým predátorem Cliftonem Robbinsem ovládá bývalý manažer Goldman Sachs a ekonomický poradce někdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa Gary Cohn, jedná o spojení s loterijní skupinou Allwyn (dříve Sazka Entertainment) miliardáře Karla Komárka. Agentuře Bloomberg to sdělily zdroje obeznámené s jednáním.

Podrobnosti ohledně transakce nebyly zveřejněny, zatím však ani nebyla uzavřena. Pokud se nakonec dosáhne dohody, tak zřejmě ne dříve než v lednu. 

Cohn Robbins Holdings je zvláštním investičním vehiklem – takzvanou SPAC (special-purpose acquisition company, tedy společností založenou za účelem akvizice). Jde o prázdné firmy, které vstoupí na burzu, aby následně peníze získané od investorů použily na nákup jiné společnosti.

Zájem investorů o Allwyn je pochopitelný. V současnosti zavedené loterijní společnosti či sázkové kanceláře lákají investory kvůli tomu, že významně rostou, jsou ziskové a generují silné peněžní toky.

Například Allwyn vlastní zejména loterie, ale i další hazardní společnosti v Rakousku, České republice, Řecku, na Kypru a v Itálii. Je mateřskou firmou Sazka Group. Té v letošním prvním pololetí meziročně vzrostl čistý zisk více než čtyřnásobně na 177,1 milionu eur (4,5 miliardy korun). Hrubé tržby z přijatých sázek pak stouply o 94 procent na 1,27 miliardy eur (přes 32 miliard korun).

Značka Allwyn vznikla letos v dubnu jakožto divize zaměřená na Británii s cílem usnadnit snahu společnosti Sazka Group o získání licence k provozování britské národní loterie.

Cohn Robbins Holdings získala od investorů téměř 830 milionů dolarů, když vstupovala na burzu v září roku 2020. Společnost založil aktivistický hedgeový fond Blue Harbour Group v roce 2004, který však loni skončil.