Odhalené pojistné podvody u největších pojišťoven loni přesáhly miliardu korun, proti předchozímu roku to byl mírný nárůst. Nejvíce se podvádělo v podnikatelském pojištění a pojištění vozidel, z hlediska regionů v Praze. Vyplývá to z odpovědí pojišťoven na dotazy ČTK.

Generali Česká pojišťovna díky odhalení pojistných podvodů loni nevyplatila 532 milionů korun, v roce 2020 to bylo 500 milionů korun, uvedl mluvčí pojišťovny Jan Marek. Nejvyšší finanční objemy podvodů se podle něj loni objevily u podnikatelského pojištění. Podvody za více než 155 milionů korun byly odhaleny v Praze, nejvíce z celého Česka. O nekalé jednání vůči pojišťovně se lidé i podnikatelé pokoušejí bez ohledu na ekonomickou situaci země, dodal.

Allianz loni odhalila pojistné podvody za 367 milionů korun. Specialisté pojišťovny se zaměřili na 2522 případů, což bylo o 552 případů více než předloni. V penězích částka překonala výsledek roku 2020 o deset milionů korun, řekla ČTK mluvčí pojišťovny Marie Petrovová. Nejčastěji šlo podle ní o majetkové a průmyslové škody, různé variace podvodů ve spojitosti s automobily a nechyběly ani škody na zdraví.

Kooperativa loni šetřila 809 podezřelých událostí, z toho se jí v 220 případech podařilo prokázat podvodné jednání. Uchráněná hodnota byla podle mluvčího Milana Káni 58 milionů korun. V roce 2020 to bylo 772 šetřených a 277 prokázaných podvodů s hodnotou 124 milionů korun. „Nejvíce pojistných podvodů jsme odhalili u pojištění vozidel (41 procent), v pojištění majetku a odpovědnosti u soukromých osob (33 procent) a v cestovním pojištění (16 procent). Z hlediska krajů jsou nejhorší Praha, Středočeský a Ústecký kraj,“ podotkl.

Specialisté České podnikatelské pojišťovny loni šetřili přes 600 případů s podezřením na pojistný podvod. Podvodné jednání prokázala ve stovce případů. Uchráněná hodnota z uzavřených případů představuje 59 milionů korun, jde o srovnatelnou hodnotu s rokem 2020.

„Mezi zajímavé případy patřilo sjednání pojistných smluv životního a úrazového pojištění s nestandardně vysokými pojistnými částkami. Smlouvy byly sjednány na osoby bez stálého bydliště, příjmu a zaměstnání a s exekucemi. Na smlouvách figurovala shodná osoba, která by v případě úmrtí pojištěných inkasovala pojistné plnění,“ uvedla mluvčí ČPP Renata Čapková.

U pokusů o pojistný podvod se ocitá řada jinak bezúhonných občanů tím, že se pokouší záměrně navýšit škodu u skutečně vzniklé pojistné události, uvedl Petr Kafka z týmu vyšetřování pojistných podvodů. Zarážející podle něj je to, že lidé takové jednání nepovažují za špatné a neuvědomují si, že se tím dopouští trestného činu. V takových případech jde většinou spíše o nižší částky v řádu maximálně desetitisíců korun. „Z naší dlouholeté praxe víme, že pouze menšina pojistných podvodů je od začátku promyšleným činem,“ poznamenal.

Pojistný podvod je trestný čin, za který soudy v ČR každým rokem odsoudí stovky pachatelů. Výše trestu se odvíjí od výše škody, maximální je desetiletý trest odnětí svobody.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist