Silný vítr, který ze soboty na neděli zasáhl Českou republiku, zkomplikoval dopravu a přerušil  dodávky elektrického proudu. Výpadků proudu způsobených silným větrem postupně ubývá, kolem 17:00 bylo v Česku bez elektřiny přibližně 26 tisíc odběratelů. Ve srovnání se situací v poledne to je poloviční počet. Hasiči a energetici vyjížděli celý den k popadaným stromům a poškozenému elektrickému vedení.  Nejvážnější situace je na jihu Moravy. Vyplývá to z údajů distribučních firem ČEZ a E.ON. S větrem se potýkalo i Německo a Polsko.

V průmyslovém areálu ve Velkém Přítočně na Kladensku vítr shodil pět metrů vysokou zeď. Jednoho muže zabila, druhého člověka záchranáři vyprostili ze sutin živého. Se zlomeninami byl převezen do kladenské nemocnice. Okolnosti tragédie vyšetřuje policie.

Menší podíl mělo počasí i na dalším neštěstí, kterým byl rozsáhlý noční požár výrobních a skladovacích hal poblíž nádraží v Mladé Boleslavi. Silný vítr plameny rozdmýchával. Požár se hasičům podařilo zhruba po 17 hodinách dnes před 13:30. Škoda podle předběžných odhadů policie přesáhne miliardu korun.

V  noci na neděli naměřili meteorologové na několika místech nárazy větru o rychlosti odpovídající orkánu. To je nejvyšší kategorie na stupnici síly větru a označuje vítr o rychlosti 118 kilometrů v hodině a víc. Například na Sněžce byl zaznamenán poryv o rychlosti 185 kilometrů v hodině. V Krkonoších provozovatelé museli zastavit lanovky a horská služba vydala doporučení nechodit na hřebenové túry. Na Milešovce byly zaznamenány poryvy větru o rychlosti až 145 kilometrů v hodině, nárazy větru o rychlosti kolem 90 kilometrů byly v Ústí nad Labem, Dukovanech či na pražském Karlově.

Společnost ČEZ Distribuce měla v neděli k 17. hodině bez dodávek elektřiny 15 tisíc zákazníků. Nejvíce odběratelů ČEZ odříznutých od proudu je ve Středočeském kraji, a to 3500. V Moravskoslezském kraji je bez elektřiny 3100 domácností. Firmě se dařilo přes odpoledne proud v oblastech obnovovat, kolem poledne totiž měla bez proudu 45 tisíc odběrných míst.

Další společnost E.ON evidovala ve stejný čas zhruba 11 tisíc odběratelů bez dodávek elektrické energie. Nejvážnější situace je na jihu Moravy, kde je s omezením více než 9000 odběratelů na Hodonínsku, Blanensku, Znojemsku, Boskovicku, ale nově také v okolí Židlochovic, uvedl mluvčí firmy.

Složitá byla podle mluvčí ČEZ Soni Holingerové situace v kraji Ústeckém, kde energetici řešili deset poruch na vedení vysokého napětí a bez elektřiny tam bylo 6500 odběratelů. Desítku závad na vysokém napětí firma řešila také v Pardubickém kraji nebo Moravskoslezském kraji, uvedla Holingerová dopoledne. O poznání klidněji bylo na západě Čech. 

Nejčastější příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení. „Dochází k přetrhání vodičů, poškození izolátorů,“ popsala následky mluvčí ČEZ Distribuce. Dodala, že už v sobotu firma posílila počty pracovníků na call centru, dispečinku i pracovníků v terénu pro rychlejší odstranění poruch.

E.ON hlásil v neděli ráno asi 6,5 tisíce zákazníků bez proudu. Nejvíc poruch bylo na pomezí jižních Čech a Vysočiny. Na Jindřichohradecku a Pelhřimovsku, kolem Dačic, Nové Bystřice a Kamenice nad Lipou mělo omezené dodávky zhruba 3,5 tisíce domácností, uvedl mluvčí firmy Roman Šperňák. Problémy byly také na Moravě. Na jižní Moravě bylo v neděli kolem páté hodiny odpolední bez elektřiny 9000 domácností. Od rána počet narůstá. K Blanensku, Znojemsku a Hodonínsku přibylo okolí Židlochovic.

Potíže potkaly i vlakovou dopravu. Provoz na trati, která je nyní hlavní spojnicí Prahy a Brna, bude podle prvních odhadů do půlnoci zastavený. Kvůli silnému větru totiž popadaly stromy v úseku dlouhém asi 200 metrů na trakční vedení u Žďáru nad Sázavou a Ostrovem nad Oslavou na Vysočině. Správa železnic (SŽ) o tom informovala na twitteru"Jezdí tam teď všechny spoje, které jezdí z Prahy do Brna. Jsou to desítky vlaků, Českých drah, RegioJet, k tomu nějaká regionální doprava. Je to značná komplikace," řekla dnes ČTK mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová. Podle údajů na webu ČD neprojede v neděli úsek 21 vlaků.

Komplikace se nevyhnuly ani dalším tratím. Vlak, který mířil z Budapešti do Prahy, musel kvůli poškozené troleji zastavit. Zůstalo v něm uvězněných 70 lidí a teprve po čtyřech hodinách byl vlak odtažen do Břeclavi. Provoz se obnovil až po šesti hodinách v 16:45 železničáři zprůjezdnili jednu kolej na Břeclavsku na trati mezi Českem a Slovenskem.

Vichřice způsobila komplikace také v severní části Německa, kde se zásahové jednotky potýkaly i s lokálními záplavami, například v Hamburku. Tam také zvýšená hladina Labe způsobila, že se pod jedním z přístavních mostů zasekla nákladní loď.

Vítr na německém území místy dosahoval více než 125 kilometrů v hodině. Nepřízeň počasí komplikovala silniční provoz a na řadě míst byla přerušena železniční doprava. V braniborském městě Beelitz vítr způsobil smrt chodce, protože se na něj převrátil volební billboard.

Zasaženo bylo i Polsko, kde se podle agentury DPA ocitlo kolem 680 tisíc domácností bez  elektřiny. Jeden člověk přišel o život, když na jeho auto spadl strom. Několik obětí, dopravní komplikace i výpadky elektřiny napříč Evropou způsobil silný vítr a bouře, které zasáhly sever a střed kontinentu. Místní záplavy ohlásilo Dánsko či německý Hamburk. 

Tři lidské životy si větrné počasí vyžádalo v sobotu a v noci na dnešek ve Skotsku a Dánsku. Bouře na severu Evropy ničila také domy a auta, přinesla záplavy a způsobila komplikace v dopravě. Ve Skotsku a ve Švédsku jsou bez elektřiny desítky tisíc domácností, Dánsko hlásilo místní záplavy a dopravní uzavírky, včetně silničního a železničního spojení mezi Kodaní a švédským Malmö. Poškozené domy, lodě i auta hlásí rovněž Norsko.