Doslova pár dní před tím, než má elektrárenská firma ČEZ vypsat tendr na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany, byl v Praze francouzský vysoký představitel pro jadernou energii Philippe Crouzet. Setkal se jak s ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou, tak s ministrem pro evropské záležitosti Mikulášem Bekem (oba za STAN). 

Crouzet přijel do Prahy krátce poté, co francouzský prezident Emmanuel Macron ohlásil ambiciózní plán na další budování velkých jaderných reaktorů. Plánovaných už je šest, dalších osm se zvažuje. „Od vyhlášení tendru v Česku nás dělí týdny či spíše dny, jak jsem pochopil,“ řekl Crouzet novinářům po jednání s českými politiky. 

V případě, že by český tendr vyhrála francouzská firma, budou mít čeští dodavatelé pro Dukovany podle Crouzeta automaticky otevřenou cestu také k zakázkám při stavbách elektráren ve Francii. „To je pro české firmy z oboru dobrá zpráva,“ prohlásil.

Francouzská státní firma EDF je jednou ze tří společností, které se po vyhodnocení bezpečnostních dotazníků mohou ucházet o tendr na Dukovany. Dalšími jsou americký Westinghouse a jihokorejská KHNP. Ruské a čínské firmy byly z tendru z bezpečnostních důvodů vyloučeny.

Prahu a Paříž pojí nejnověji úspěch v prosazení pravidel pro investice do obnovitelných zdrojů v EU, tzv. taxonomie, která umožňují dále rozvíjet jadernou energetiku. Česko kromě nového bloku v Dukovanech zvažuje i rozšíření své druhé jaderné elektrárny v Temelíně.

Francie, která se uchází také o stavbu jaderných elektráren v Polsku, chce doma začít stavět nové bloky od roku 2028. Macron přitom původně tvrdil, že jaderné bloky bude spíš zavírat, čímž sníží podíl takto získané energie ve francouzském energetickém mixu.

Francie už neotevřela nový jaderný reaktor 20 let a i Crouzet přiznal, že francouzské firmy ztrácejí některé schopnosti a experty, kteří jsou pro stavbu jaderných elektráren potřeba. „Jde například o svářeče u subdodavatelských firem,“ řekl.

S tím souvisí i to, že nové projekty elektráren, které EDF staví ve francouzském Flamanvillu a britském Somersetu, se prodražují a trvají déle, než se původně předpokládalo.

Nyní také francouzské úřady i EDF zkoumají, jak prodloužit životnost dosavadních reaktorů, kterých teď v zemi funguje 56. Jsou ovšem 30 a více let staré. Podle poradenské firmy Eurasia Group má Francie problém udržet je v provozu. Například během posledních dvou měsíců museli provozovatelé odstavit 11 reaktorů kvůli poruchám souvisejícím s korozí, dalších šest pak bude kvůli údržbě vypnuto v příštích týdnech. Mimo provoz tak bude třetina jaderné francouzské kapacity. „Vzhledem ke všem těmto problémům je málo pravděpodobné, že se podaří splnit Macronův ambiciózní plán,“ domnívá se analytik z Eurasia Group Franck Gbaguidi.

Francouzský jaderný emisar ovšem ujistil, že všichni kandidáti, kteří mají v dubnových prezidentských volbách ve Francii šanci na zvolení, rozvoj jádra podporují, takže nehrozí,
že by se francouzská politika v tomto ohledu měnila.