Nejistota ohledně dodávek plynu vyvolaná ruskou invazí na Ukrajinu tlačí ceny energií strmě vzhůru. Dodávky elektřiny na příští měsíc už podražily téměř na dvojnásobek. O desítky procent podražil i plyn. Připlatí si hlavně ti, kteří nemají ceny zafixované na dlouho dopředu.

Nejvíce cenově vystřelily dodávky na nejbližší týdny. Cena elektřiny na březen přeskočila na Pražské energetické burze hranici 302 eur (téměř 7500 korun) za megawatthodinu. Ještě před týdnem to bylo 155 eur za megawatthodinu.

„Platíme velkou rizikovou přirážku. A i kdyby se v blízké době konflikt uklidnil, tak tu tato přirážka v nějaké formě zůstane a energie budou stále dražší,“ říká energetický expert společnosti ENA Jiří Gavor.

Jeho slova potvrzuje i vývoj dlouhodobých kontraktů. Proud na rok 2023 dnes stojí nejvíce v historii: jedna megawatthodina se prodává za 183 eur, tedy asi za 4500 korun.

Už ve čtvrtek prudce vystřelily ceny plynu o více než 70 procent, když se jedna megawatthodina s dodávkou na březen prodávala na nizozemském obchodním uzlu TTF za více než 140 eur. Ceny jsou ale jako na houpačce, v pátek cena prudce klesla, a to až těsně pod 100 eur. Pak zase stoupla ke 109 eurům.

Největší obavy panují z toho, že by byly kvůli válce vyvolané Putinem omezeny dodávky ruského plynu. Moskva se k tomu ale zjevně nemá. Evropa má zase strach se od suroviny, na které jsou místní vlády do velké míry ekonomicky závislé, odstřihnout.

Důvod je jasný: ruský plyn pokrývá více než čtyřicet procent evropské spotřeby. A Evropa není schopná ho v následujících třech až pěti letech nahradit. Mimo jiné i kvůli nedostatečné infrastruktuře na dovoz zkapalněného zemního plynu ze zámoří. I kdyby jely všechny alternativní dopravní cesty naplno, nebyla by Evropa v případě utažení ruských kohoutků schopná pokrýt asi pětinu své spotřeby.

Rusko nicméně mává s cenami evropské elektřiny a plynu už od poloviny loňského roku. Tamní Gazprom nechal téměř prázdnou většinu zásobníků, které si v Evropě pronajímá. A zároveň už na podzim začal omezovat dodávky plynu.

To vyvolalo paniku. Elektřina stála před Vánoci nejvíce v historii – a plyn se prodával klidně za desetinásobek toho co v roce 2020.

„Na předvánoční ceny jsme se ještě nyní nedostali. Pokud by byl ale tok plynu přerušen, budou loňské rekordy vysoce překročeny,“ uzavírá Gavor.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist