Nemluvíme, konáme. Takto stručně okomentoval na Twitteru ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela svou zprávu, že jeho úřad během dnešního dne připravil nákup a i přepravu „stovek tun pohonných hmot“, které Česko daruje Ukrajině. 

„Ukrajinci nutně potřebují každou pomoc v jejich statečném boji proti ruským agresorům,“ vysvětlil Síkela. Další informace na dotaz HN ministr nechtěl sdělit. 

Od koho a kolik pohonných hmot tedy stát nakoupil ani jak je na Ukrajinu přepraví, tak není jasné. Podle informací HN jde o bezpečnostní důvody kvůli transportu. Jisté pouze je, že nejde o využití zásob pohonných hmot ze státních rezerv.

„Ministerstvo průmyslu a obchodu zatím nebude z důvodu opatrnosti zveřejňovat bližší detaily,“ uvedl také mluvčí resortu Vojtěch Srnka.

Státním obchodníkem s pohonnými hmotami je společnost Čepro. „Podporujeme kroky vlády ČR a ministerstva průmyslu a obchodu, Čepro plní úkoly dle pokynu,“ uvedl bez dalšího komentáře šéf Čepra Jan Duspěva na dotaz HN, zda firmu ministerstvo kvůli nákupu pohonných hmot pro Ukrajinu oslovilo. 

Nafta a obecně pohonné hmoty jsou pro Ukrajinu nyní klíčové jak v bojích, tak i pro obyvatelstvo, jehož velká část se snaží odjet auty do bezpečí. O nedostatku nafty v zemi napadené Ruskem mluvil v rozhovoru pro HN i podnikatel Petr Krogman.  

Kromě nafty pošle Česko na Ukrajinu také vojenský materiál v hodnotě 188 milionů korun. Jedná se o 30 tisíc pistolí, 7000 útočných pušek, 3000 kulometů, několik desítek pušek pro ostřelovače a asi milion nábojů. Přepravu zbraní včetně munice zajistí česká strana. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v sobotu v poledne na tiskové konferenci uvedla, že cílem je pomoc na Ukrajinu dopravit co nejdříve, přeprava by podle ní měla být zajištěna v řádu hodin. 

„Darovaný materiál byl stanovený na základě seznamu, který jsem ve čtvrtek dostala od ukrajinského velvyslance. Naše měřítko byl seznam a rychlost, s jakou jsme schopni materiál přivézt. Ukrajina si jej převezme na domluveném místě,“ sdělila Černochová. 

S tímto materiálem Česko rovněž pošle munici, kterou vláda Ukrajině darovala v lednu a zatím zůstávala ve vojenských skladech. K tomu Černochová dodala, že nebyla chyba na straně tuzemského ministerstva obrany. Domluva podle ní byla, že si Ukrajina dělostřeleckou munici převezme na českém území, ale již to nestihla.

Českému ministerstvu obrany a ukrajinskému velvyslanectví v Praze se také podařila nevídaná věc: zřídily v Česku oficiální účet v korunách, na který je možné přispět na přímý nákup zbraní a dalšího vojenského materiálu pro Ukrajinu. Vše je podle zdrojů HN připraveno s příslušnými státními úřady tak, aby zbraně, munice a materiál mohly být nakoupeny a co nejrychleji odvezeny bojujícím Ukrajincům. Číslo účtu je 304452700/0300.

O darování vojenského materiálu informoval na Twitteru také slovenský ministr obrany Jaro Naď. Jedná se o 12 tisíc kusů munice, 10 milionů litrů nafty a 2,4 milionu litrů leteckého benzinu. Hodnota pomoci činí přibližně 272 milionů korun. 

V noci na sobotu zorganizoval britský ministr zahraničí virtuální dárcovskou konferenci, na které se 27 států dohodlo na materiální podpoře Ukrajiny. Informovala o tom stanice Sky News. Do země pošlou munici, protitankové nebo protiletadlové zbraně a dodávky lékařského materiálu. Podle Sky News se k akci připojily i nečlenské země NATO a státy, které až doteď byly proti dodávkám vojenského materiálu na Ukrajinu.

Brzy ráno se objevily zprávy, že do země pošle zbraně i Francie. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že se na dodávkách vojenského materiálu dohodl s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Dvě stě protivzdušných raket Stinger pošle i Nizozemsko.

Názor změnila také německá vláda. Kancléř Scholz na twitteru oznámil, že země poskytne 1000 protitankových zbraní a 500 raket Stinger. „Ruská invaze na Ukrajinu znamená zlom. Ohrožuje to celé naše poválečné uspořádání,“ uvedl Scholz. „V této situaci je naší povinností udělat vše, co je v našich silách, abychom pomohli Ukrajině bránit se proti invazní armádě (ruského prezidenta) Vladimira Putina,“ dodal kancléř.

Už v pátek odpoledne dorazil na Ukrajinu vojenský konvoj s materiálem z Polska. Na svém twitterovém účtu to oznámil tamní ministr obrany. První zásilka obsahuje osm bezpilotních letounů, stovku minometů ráže 60 milimetrů i s 1500 náboji, 1770 nábojů do houfnic ráže 152 milimetrů, více než 30 tisíc nábojů do protiletadlových děl ráže 23 milimetrů a 42 tisíc přileb, napsal list Gazeta Wyborcza s odvoláním na zdroj z ukrajinské prezidentské kanceláře.

Kyjev očekává, že Polsko ještě dodá 10 tisíc útočných pušek Grot a protitankové řízené střely Javelin americké provenience, což ale závisí na tom, zda USA slíbí, že Polsku dodají nové střely.

Protitankové a další zbraně na obranu proti ruské invazi poslaly také pobaltské státy nebo Velká Británie. Kritika se v minulých týdnech valila hlavně na Německo, které se dodávkám zbraní bránilo a na Ukrajinu zaslalo jen vojenské helmy.