S Českými aeroliniemi si nyní do Moskvy nezaletíte. Ruská federální agentura pro leteckou dopravu Rosaviacija oznámila, že uzavírá prostor pro letecké dopravce z České republiky, Polska a Bulharska. Informovala o tom ruská informační agentura Interfax.

Rusko tak oplácí páteční rozhodnutí zmiňovaných zemí, které oznámily uzavření leteckého prostoru ruským společnostem v pátek. Reagovaly tak na ruskou invazi na Ukrajinu.

V sobotu odpoledne se na uzavření prostoru pro ruské letecké společnosti dohodly i pobaltské země Litva, Lotyšsko a Estonsko. Oznámil to litevský ministr dopravy.

„Nařídil jsem vypracovat usnesení vlády, na jejímž základě bude polský vzdušný prostor uzavřen pro ruské letecké společnosti,“ napsal v pátek polský premiér Mateusz Morawiecki na Facebooku.

Polský portál wprost.pl uvádí, že na sociálních sítích zaznívala kritika polské vlády za to, že s uzavřením vzdušného prostoru váhá. Na internetové službě FlightRadar24 bylo vidět, jak ruská národní letecká společnost Aeroflot posílá své letouny nad polské území, aby se vyhnula Ukrajině. Kromě Ukrajiny je uzavřen i letecký prostor nad Moldavskem a částí Běloruska, ruské aerolinie trasy svých letounů proto přesměrovaly nad Polsko.

V Praze v pátek ministr dopravy Martin Kupka oznámil, že Česko v koordinaci s Polskem zakáže od páteční půlnoci provoz všech ruských leteckých dopravců na svém území.

Kupka řekl, že jeho úřad už dva dny nevydává povolení pro nepravidelné lety ruských dopravců. Od sobotní půlnoci tak rozšíří zákaz i na pravidelné linky.

Jako první přistoupila k podobnému kroku Velká Británie. Ta už ve čtvrtek s okamžitou platností zakázala strojům ruské letecké společnosti Aeroflot přistávat na svém území. V reakci na to pak Moskva zakázala britským aerolinkám vstup do ruského vzdušného prostoru, který je přitom důležitý pro letecké spojení mezi Evropou a Asií.

Britský ministr dopravy Grant Shapps v pátek oznámil, že zákaz se s okamžitou platností týká i ruských soukromých letounů. „Putinovo počínání je nezákonné a kdokoli, kdo má prospěch z ruské agrese na Ukrajině, tady není vítán,“ napsal Shapps na Twitteru.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist