Českou Sberbank zničil nápor střadatelů kvůli invazi Ruska na Ukrajinu. Česká národní banka (ČNB) už chce dokonce odejmout tomuto finančnímu domu jeho bankovní licenci. Takzvaný run na banku způsobil, že Sberbank nemá peníze na výplatu střadatelů neboli dostatek likvidity. „Likviditní krize Sberbank CZ byla způsobena externím, geopolitickým vývojem. Jedná se tak o izolovaný a specifický problém banky, která není významná z hlediska tuzemského bankovního sektoru,“ uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Tuzemskou Sberbank CZ vlastní přes rakouskou Sberbank Europe ruská státní banka Sberbank, která se stala terčem mezinárodních sankcí kvůli ruskému útoku na Ukrajinu. Evropská centrální banka v pondělí oznámila, že také Sberbank Europe je spolu s chorvatskou a slovinskou částí na pokraji bankrotu.

Centrální banka už kvůli odlivu peněz ze Sberbank zahájila „kroky směřující k odejmutí povolení společnosti Sberbank CZ působit jako banka“. Vydala rovněž předběžné opatření, kterým Sberbance zamezila nakládání s majetkem i svými zdroji. Nesmí také poskytovat nové úvěry a přijímat vklady. Sberbank ale dočasně umožní karetní transakce s denním limitem 1000 korun na jednu kartu.

Ke svým penězům se proto nyní nemůže dostat přes sto tisíc klientů, které banka měla. Mezi ně patří i velká města a kraje, kterým hrozí kvůli pádu Sberbank ztráty. „Byla to desátá největší banka na trhu podle aktiv,“ říká analytik J&T Bank Milan Lávička. Banka spravovala ke konci 3. čtvrtletí 2021 podle svých dat majetek ve výši 85,6 miliardy korun.

Pád Sberbank způsobuje i další problémy. Ministerstvo práce hledá nyní způsob, jak jeho úřady lidem s účty u Sberbank teď zašlou důchody, příspěvky a podpory. Na twitteru to uvedl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle odhadů resortu by se to mohlo týkat několika tisíc lidí.

V neděli problémy Sberbank s hotovostí řešila na mimořádném jednání bankovní rada ČNB. „Po odejmutí licence vstupuje banka do likvidace,“ uvádí insolvenční správce Lukáš Zrůst ze společnosti Konreo. Předpokládá, že už na soudě leží od ČNB návrh na předběžné opatření na odejmutí licence a jmenování likvidátora. 

Garanční systém finančního trhu už dokonce dostal od ČNB oznámení, že Sberbank není schopná dostát svým závazkům. Začne tak z Fondu pojištění vkladů vyplácet klienty a to nejpozději 9. března. Garanční systém má sedm pracovních dní, aby výplatu připravil. 

„V Garančním systému je k dispozici okolo 35 miliard korun. Výplata se do toho vejde,“ dodává mediální zástupkyně Garančního systému Zdeňka Učňová s tím, že objem pojištěných vkladů byl ve Sberbank ke konci roku 28,5 miliardy korun. Peníze bude klientům vyplácet Komerční banka.

Celková částka vkladů střadatelů je pojištěna do maximální výše sto tisíc eur. V korunách jde o částku 2 499 500 korun. Ne všechny vklady jsou však pojištěny. Pojištění se nevztahuje podle Učňové například na některé municipality, které mohou pak čekat na uspokojení v rámci likvidace.

Velkým věřitelům Sberbank (s částkou nad 2,5 milionu korun) či právě krajům a městům tak hrozí ztráty, protože jejich vklady nejsou pojištěny. „Ztráty nebudou zásadní, ale počítal bych, že přijít mohou,“ upozorňuje Zrůst. Podobně se vyjadřují i další experti. „Ve finále nemusí být žádné velké ztráty. Neměly problémy s nesplácenými úvěry,“ doplňuje Lávička.

Nepojištěné vklady budou totiž uspokojeny buď z prodeje celého byznysu banky nebo ze zpeněžení majetku banky, což je zejména portfolio úvěrů, jehož kvalita se může nyní zhoršovat.  „Spousta subjektů přestane splácet třeba na měsíc,“ dodává Zrůst. Dlužníci banky ovšem musí dál plnit své závazky, i když je banka v potížích. Výtěžek z prodeje se následně rozdělí mezi věřitele.

Konkrétně Jihomoravský kraj měl ve Sberbank spořící účet, který rušil v pátek, ale banka má na jeho převod třicet dní. „Není to žádná likvidační suma, jde o desítky milionů korun,“ sdělil HN hejtman kraje Jan Grolich. Kraj Vysočina měl dokonce u banky uložené miliardy korun.

Rozbuškou pro odliv peněz z banky byla ruská agrese na Ukrajině. V minulých dnech proto čelila Sberbank náporu klientů, kteří ve velkém rušili vklady a vybírali peníze. Zřejmě již ve čtvrtek začalo kolabovat internetové bankovnictví Sberbank.

Výsledkem byly páteční fronty před pobočkami bankovního domu. „Nefunguje internetové bankovnictví a potřebuji peníze. Zítra mi přijdou dělníci,“ řekla HN klientka banky, která v pátek čekala ve frontě před pobočkou kvůli výběru peněz.

Nefungující bankovnictví potvrzoval i muž okolo třicítky, který chtěl převést peníze ze Sberbank. „Asi to není úplně nejlepší,“ glosoval situaci. Sberbank následně v pátek ve 14 hodin předčasně zavřela pobočky, což zdůvodnila bezpečnostní situací. Neotevřela ani v sobotu na provozovnách, které jsou jinak otevřeny. O víkendu banka dál neumožnila převody přes online banky a pozastavila i karetní transakce.

S přispěním Martina Ťopka

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist