Akcie skupiny Česká zbrojovka (CZG) na pražské burze posilují. Během čtvrtečního obchodování vzrostla jejich hodnota proti středě o více než tři procenta. Výrobce ručních palných zbraní potěšil investory svými výsledky za minulý rok. Podle ve čtvrtek zveřejněných dat firma za loňský rok utržila 10,7 miliardy korun, tedy takřka o 57 procent více než předloni. Upravený čistý zisk skupiny po zdanění, očištěný o náklady na financování akvizice, vzrostl meziročně o 71,6 procenta na 1,161 miliardy korun. Akcionářům chce firma vyplatit dividendu ve výši 25 korun za akcii. Loni činila dividenda 7,50 koruny.

„Naše hospodaření generuje silné cash flow, pokračujeme v investicích do výrobních kapacit, produktů a odbornosti,“ prohlásil předseda představenstva České zbrojovky Jan Drahota. Podle něj se na výsledcích projevil nárůst prodejů a akvizice známé americké společnosti Colt. Její výnosy se nyní počítají do celkového hospodaření CZG.

„Integrace pokračuje i v dalších oblastech, zejména ve výrobě, kde pracujeme na zahájení výroby produktů CZ (jedné ze značek holdingu, pozn. red.) v továrně Coltu ve West Hartfordu, a dále v oblasti výzkumu a vývoje nových produktů a dodavatelských řetězců,“ dodal pro HN Drahota. Naopak o tři až pět let firma odložila plán na výstavbu továrny na výrobu palných zbraní v americkém státě Arkansas. Do stavby chtěla investovat dvě miliardy korun.

Ze Spojených států pocházelo 58,5 procenta z celkových tržeb holdingu. Podíl Česka činil 7,7 procenta. V dalších evropských zemích pak utržila desetinu ze všech svých výnosů. Zbytek připadl na další trhy v Africe, Asii nebo například na Kanadu.

Česká zbrojovka může těžit i ze současného konfliktu na Ukrajině, který světové vlády včetně té české přiměl znovu přemýšlet nad posílením svých armád. „Zaznamenali jsme zvýšený zájem o naše produkty od zákazníků ze strany ozbrojených složek,“ uvedl Drahota. Firma je podle něj připravena dodávky pro stát upřednostnit. Skupina například uzavřela s českým ministerstvem obrany dodatek k dva roky staré rámcové dohodě na pořízení ručních zbraní. Díky němu bude moci armáda od firmy získat dodávky zbraní až za zhruba 3,5 miliardy korun. Původní limit činil 2,35 miliardy.

Zároveň se ale společnost obává přetrvávajících problémů s logistikou, které způsobila pandemie koronaviru. Firmu také zasáhnou rostoucí ceny plynu a elektřiny. Česká zbrojovka nicméně věří, že dokáže rostoucí náklady alespoň částečně promítnout do prodejních cen.

Drahota předpokládá, že tržby i zisk před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) dál porostou. Utržit firma plánuje zhruba 14,4 až 14,8 miliardy korun, EBITDA má přesáhnout tři miliardy korun. Upravená EBITDA očištěná o mimořádné vlivy spojené s akvizicí Coltu loni činila téměř 2,2 miliardy korun. Drahota následně na konferenčním hovoru s analytiky uvedl, že cílem firmy je, aby tržby do roku 2025 přesáhly miliardu eur, tedy v přepočtu 25 miliard korun. Firma také připravuje přejmenování. Nově by měla nést název Colt CZ Group.

Skupina aktuálně zaměstnává přes dva tisíce lidí. Ruční palné zbraně vyrábí pro ozbrojené složky, sportovní střelbu i civilní využití. Prodávají se pod značkou CZ, která má více než osmdesátiletou historii, a dále také pod značkami CZ-USA, Colt, Colt Canada, Dan Wesson, Brno Rifles a 4M Systems.

Firma aktuálně plánuje navýšit podíl ve švédské zbrojařské společnosti Spuhr. V květnu 2020 tam CZG získala menšinový podíl ve výši 25 procent, nyní chce dokoupit dalších 15 procent. „Ověřili jsme si, že spojení je oboustranně výhodné, tzn. posílili jsme naše postavení na trhu, společně pracujeme na inovacích, nabízíme více možností našim zákazníkům,“ prohlásil Drahota.