Do Česka již před válkou uteklo přes 230 tisíc ukrajinských uprchlíků, najít práci se pro ně stává krátce po příchodu jednou z hlavních priorit. Jak pracovníky z Ukrajiny zaměstnat a jaké podmínky je na českém trhu práce čekají? Na tyto otázky odpovídali odborníci v debatě HN, přinášíme vám souhrn otázek a odpovědí.

Debaty se zúčastnili viceprezident Hospodářské komory Radek Jakubský, náměstkyně pro řízení sekce zaměstnanosti na ministerstvu práce a sociálních věcí Kateřina Štěpánková, Jiří Halbrštát z personální agentury ManpowerGroup a Nicola Lukovicsová ze společnosti Continental. Zmíněné firmy mají zkušenosti se zaměstnáváním Ukrajinců.

Jak se s příchodem uprchlíků z Ukrajiny proměnil pracovní trh?

Dřívější zákony nabízely dvě možnosti zaměstnávání Ukrajinců: přes dlouhodobé vízum na dva roky, nebo přes krátkodobé na tři měsíce. Teď je zaměstnávání Ukrajinců mnohem jednodušší. Potřebná povolení k práci na rok mají běženci už během několika dní po příjezdu do Česka. Ukrajincům se podle zákona nesmí nabídnout nižší výdělek než českým pracovníkům na stejné pozici. Klíčovou úlohou státu tedy v nejbližší době bude dohled nad tím, aby se nesnižovala výše mezd.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se