Ministerský předseda Petr Fiala obhájil už počtvrté post předsedy ODS a bude šéfem této strany další dva roky. Na sobotním kongresu v Praze neměl protikandidáta a získal podporu všech 510 platných hlasů z celkem 534 delegátů.

Svoji dosavadní funkci obhájil i první místopředseda ODS, ministr financí Zbyněk Stanjura. Ani on neměl protikandidáta. Kongresu se sice nemohl zúčastnit kvůli covidové izolaci, ale i tak získal 477 z 524 platných hlasů delegátů. V nominačním videoprojevu Stanjura uvedl, že ambicí ODS by mělo být vyhrát i příští sněmovní volby a vládnout osm let.

Fiala zase řekl ve svém kandidátském projevu, že jeho vláda v nejbližších týdnech představí soubor opatření, který má během pěti let zajistit energetickou nezávislost České republiky na dovozech z Ruska. Bude to ale vyžadovat investice, změny se dotknou všech, a proto bude jedním z hlavních úkolů kabinetu zároveň udržet sociální smír. 

V projevu také zaznělo, že plán bude odpovědí na „léta neřešenou“ závislost na fosilních palivech z Ruska. „Součástí celoevropských bezpečnostních a ekonomických změn bude i nutnost zcela proměnit energetiku v ČR,“ řekl Fiala. Dlouhodobě opomíjenou závislost na palivech z Ruska označil premiér za jedno z největších bezpečnostních rizik republiky. Může se rychle dotknout nejen firem, ale i českých domácností. Kabinet má podle něj také připravené plány pro případ, že by se zastavily dodávky plynu z Ruska. „Pokud to opravdu nastane, zvládneme to, i když to nebude jednoduché,“ dodal.

K přijetí opatření, směřujících k větší surovinové nezávislosti na Rusku, vyzvaly vládu tento týden obě komory parlamentu. Podle sněmovny si má vláda počínat tak, aby „příjmy z prodeje ruské ropy, zemního plynu a dalších surovin nemohly být využity k financování další vojenské agrese a rozvratných aktivit proti Západu“.

Cílem opatření bude podle Fialy vyvléci české hospodářství „z ruské energetické smyčky“, což bude znamenat velké investice a změny pro každého občana. „Ale pokud to teď neuděláme, spácháme tím vážný politický zločin na budoucnosti ČR,“ dodal.

Fiala ve svém vystoupení na kongresu zdůraznil, že hlavními úkoly vlády v příštích dvou letech bude kromě změn v energetice také zvládnutí uprchlické vlny z Ukrajiny a aktivita v zahraniční politice. Kabinet musí také udržet sociální smír a vyhrát souboj s extremisty a populisty.

Podle Fialy byla ODS, když ji před osmi lety coby nový předseda přebíral, „na pomezí života a smrti“, zatímco nyní je opět v čele vlády a tvoří hlavní sílu v obou komorách parlamentu. Podle Fialy to ale není triumf: „Stojíme těsně pod vrcholem, na vysokém útesu. Krajina je nepřehledná a rozeklaná. A všude kolem nás jsou strmé srázy a hluboké rokle. Až když tuto situaci se ctí zvládneme, pak si budeme moci říci, že jsme stanuli na vrcholu,“ řekl.

Loňské sněmovní volby se podle něj koalici ODS s lidovci a TOP 09 podařilo vyhrát, protože nabídla důvěryhodné změny. „Že spolu s naším příchodem skončí nesmyslné rozhazování našich společných peněz a bezstarostný život na dluh. Že se přestane lidem lhát a že nová dálnice bude znamenat opravdu novou dálnici, a ne nekonečnou opravu staré D1,“ řekl. Kritizoval i některé kauzy kolem bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO).

Vyzdvihl, že se nové koalici pod jeho vedením podařilo přepracovat „iracionální a nebezpečný“ návrh státního rozpočtu od vlády ANO a ČSSD, rozjet tendr na nový blok v Jaderné elektrárně Dukovany či uzavřít dohodu s Polskem ohledně dolu Turów. „To všechno ale po dvou měsících změnil ruský vojenský útok na Ukrajinu, který do Evropy po desítkách let klidu opět přinesl hrůzy války a válečné zločiny, o nichž si většina z nás myslela, že jsou vyhrazeny už jen historickým knihám,“ řekl Fiala.

Ruskou invazi označil za barbarský čin slábnoucí diktátorské velmoci na východním okraji Evropy. „Dál platí každá řádka a každý daný slib v našem vládním programu. Ale je zřejmé, že v dalších dvou letech se naše vláda bude muset ještě navíc potýkat s problémy, které v tomto rozsahu a čase zřejmě nezažila žádná jiná vláda od vzniku samostatné ČR,“ řekl.