Pokud by měly USA umístit vojenské jednotky na území České republiky, v úvahu by přicházely základny v Přerově či Mošnově. V pořadu Partie CNN Prima News to v neděli řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Jurečka i ostatní představitelé vlády ale zdůrazňují, že toto téma zatím kabinet neprobíral a případnou přítomnost americké armády v Česku by musela schválit Poslanecká sněmovna i Senát.  

Prezident Joe Biden v únoru rozhodl posílit východní křídlo zemí NATO americkými jednotkami, které nyní jsou už v Polsku a Rumunsku. Slovensko má s Američany dohodu o využívání dvou leteckých základen, výměnou za investice do modernizace těchto objektů.

O tématu podle Jurečky ještě ani vláda nejednala a úvahy jsou zatím předběžné. „Budeme o tom diskutovat, ani to není o tom, že by vláda rozhodla. Musí to být na základě široké diskuse a konsenzu,“ řekl. Také by byly podstatné konkrétní podmínky. „Střední a středovýchodní část republiky by si něco takového zasloužila. Řekněme Přerov, Mošnov, to jsou lokality, které by si něco takového zasloužily,“ řekl ministr.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš sdělil pro ČTK, že považuje za nešťastné téma otevírat výroky do médií. Podle něj by se o přítomnosti amerických vojsk na českém území musela vést širší odborná i celospolečenská debata a také by se nejprve musela prodiskutovat v koalici.

Premiér Petr Fiala (ODS) k tomu v České televizi a v televizi Nova v sobotu řekl, že umístění amerických jednotek by muselo být schváleno oběma komorami parlamentu. „Hledáme všechny prostředky pro to, abychom zajistili naši bezpečnost, abychom posílili východní křídlo Severoatlantické aliance a dokázali čelit takové agresivní politice, jakou dnes předvádí Rusko Vladimira Putina,“ řekl.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v sobotu řekla Deníku N, že po Velikonocích bude jednat ve Spojených státech se svým protějškem Lloydem Austinem a chce otevřít i téma americké přítomnosti. Česko by mohlo podle Černochové uzavřít podobnou dohodu jako Slovensko. Nalézt dohodu a získat schválení obou komor parlamentu by však podle ní chvíli trvalo.

Pokud se nezmění situace v Rusku prezidenta Vladimira Putina, nezbývá než posilovat obranyschopnost, uvedl v Partii místopředseda ANO a moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák. Podotkl, že v Mošnově už se pracuje na velkém logistickém centru pro českou armádu. „Pokud by to měla být základna NATO, pak je to o společenské diskusi,“ řekl Vondrák. Je zastáncem jednání, ale nechtěl v této věci hovořit za celé hnutí ANO, protože téma je dosud čerstvé.

Černochová hodlá s americkým ministrem obrany jednat také o nákupech vojenské techniky, například o vrtulnících. Součástí dubnové cesty bude také převoz ostatků brigádního generála Františka Moravce do Česka. Někdejší velitel československé rozvědky pracující pro exilovou vládu v Londýně Moravec bude pochován podle svého přání v rodné Čáslavi.

Podle vyjádření ministerstva obrany se však momentálně o konkrétních lokalitách pro případnou vojenskou základnu USA v Česku nejedná. Na stole není dle úřadu ani žádost ze strany Spojených států.