Předběžné výsledky prvního kola prezidentských voleb ve Francii v neděli ukázaly, že v kole druhém se 24. dubna zopakuje duel mezi centristou Emmanuelem Macronem (27,6 procenta hlasů) a vůdkyní krajní pravice Marine Le Penovou (23,4 procenta). Jak současný prezident, tak jeho rivalka se v projevech po oznámení volebních projekcí snažili promlouvat k široké škále voličů a slibovali budování jednoty ve francouzské společnosti. Řada neúspěšných kandidátů se vymezila proti Le Penové.
Macron se krátce před jedenáctou večer dostal do vedení v oficiálním sčítání hlasů, když Le Penová spadla pod hranici 27 procent. Za ní byl v odhadech zástupce radikální levice Jean-Luc Mélenchon, jehož zisk během večera narůstal a dostával se blízko ke druhému místu. Nakonec získal 22 procent hlasů.
Všichni tři politici mířili za vylepšením výsledků z roku 2017, kdy Macron zvítězil se 24 procenty následován Le Penovou s 21,3 procenta, Mélenchona tehdy volilo 19,6 procenta hlasujících. V tomto hlasování naopak propadli zástupci tradičních francouzských stran. Kandidátka Republikánů Valérie Pécresseová nedosáhla ani na pět procent hlasů, ještě hůře dopadla socialistka Anne Hidalgová (1,7 procenta).
Tyto dvě kandidátky, jakož i zástupce Zelených Yannick Jadot a především Mélenchon večer vyjádřili podporu Macronovi nebo vyzvali své příznivce, aby ve druhém kole nehlasovali pro Le Penovou. Ta sice za poslední roky změnila svou rétoriku i program, kritici včetně Macrona ji však stále vydávají za nebezpečnou extremistku. Le Penovou z předních kandidátů podpořil pouze další zástupce krajní pravice Éric Zemmour, který v posledních týdnech v průzkumech výrazně ztratil a volilo jej jen sedm procent hlasujících.
Neděle přinesla i nové průzkumy týkající se očekávaného duelu mezi Macronem a Le Penovou, přičemž podobně jako odhady z minulých dní nasvědčovaly jistému vyrovnání jejich šancí. Podle agentury Ipsos hodlá prezidenta volit 54 procent Francouzů, zatímco Le Penovou 46 procent, agentura Ifop dokonce odhaduje podporu Macrona pro druhé kolo na 51 procent.
„Nenechme se mýlit, nic není rozhodnuté a debaty, které v následujících dvou týdnech povedeme, jsou rozhodující pro naši zemi a pro Evropu,“ řekl šéf Elysejského paláce ve večerním projevu. Macron čelí kritice, že kampani nevěnoval dostatečnou pozornost a upřednostňoval zahraniční politiku, kterou využíval ve snaze vyhnout se přímé konfrontaci se soupeři. V neděli prohlásil, že se bude během zbytku kampaně obracet na všechny voličské skupiny, včetně stoupenců Le Penové, „s cílem shromáždit různá přesvědčení a různé priority“.
Le Penová ve svém štábu voličům opět slibovala zejména bezpečnost a sociální jistoty a vyzvala Francouze „všech původů“, aby ji volili a pomohli Francii ke změně. „Vidím naději, že rostou síly pro obnovu země. Všichni, kdo dnes nehlasovali pro Emmanuela Macrona, připojte se k nám,“ řekla politička, která byla při své třetí kandidatuře nejblíže úspěchu ve své kariéře.
Odevzdat svůj hlas mohlo ve Francii a jejích zámořských územích skoro 50 milionů voličů, k volbám nakonec podle posledních čísel přišlo asi 36 milionů z nich. Byť byla účast nižší než při předchozích třech volbách, nepotvrzovaly se obavy z překonání rekordně nízkého zájmu z roku 2002, kdy volby vynechalo 28,4 procenta právoplatných voličů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist