Nákup akcií oznámil pozdě, sám na tom vydělal a nás připravil o peníze, obviňují bývalí akcionáři Twitteru Elona Muska. Nejbohatší muž planety podle nich porušil zákon, když příliš dlouho čekal se zveřejněním koupě podílu 9,2 procenta akcií firmy. Podle amerického zákona o cenných papírech se měl ozvat už ve chvíli, kdy jeho podíl překročil pět procent. To ale Musk podle žaloby neučinil a místo toho dokupoval akcie za nižší cenu. Po zveřejnění nákupu totiž cena akcií Twitteru vzrostla téměř o třicet procent.

Americký zákon vyžaduje, aby investoři oznámili koupi pěti procent akcií firmy do deseti dnů od uskutečnění nákupu. To by v případě Muska bylo do 24. března. Musk však zveřejnil informaci až 4. dubna, kdy již měl podíl téměř 9,2 procenta. Akcie Twitteru následně vzrostly o 27 procent. Investoři považovali nákup akcií Muskem za vyjádření důvěry v Twitter.

V hromadné žalobě akcionáři uvádějí, že Musk, který je šéfem výrobce elektromobilů Tesla, učinil značně nepravdivá a zavádějící prohlášení a opomenutí, když do 24. března neoznámil svoji investici, jak vyžadují zákony. Bývalí akcionáři v čele s Markem Rasellou uvádějí, že opožděné zveřejnění umožnilo Muskovi koupit více akcií Twitteru za nižší ceny a oni zároveň přišli o peníze, když prodali své akcie za „uměle snížené“ ceny. Žaloba požaduje blíže nespecifikované odškodnění a náhradu škody.

Rasella uvedl, že v období od 25. do 29. března prodal 35 akcií Twitteru za 1373 dolarů (31 tisíc korun), tedy za průměrnou cenu 39,23 dolaru za akcii. Po Muskově oznámení cena akcií stoupla až na 49,97 dolaru.

Opožděným zveřejněním nákupu si Musk přišel na 156 milionů dolarů, uvedl pro server Washington Post profesor ekonomie na Marylandské univerzitě David Kass. „Nevím, co se mu honilo hlavou. Netušil, že porušuje zákon o cenných papírech, nebo si to uvědomoval?“ řekl serveru Kass. Určitě to ale měl vědět ten, kdo nákup pro Muska obstarával, dodal.

Musk prvních zhruba 620 tisíc akcií Twitteru koupil koncem ledna za 36,83 dolaru za akcii. Následně svůj podíl navyšoval v podstatě každý den až do 1. dubna, uvádí časopis Time. Za svůj aktuální podíl utratil zhruba 2,6 miliardy dolarů. To představuje jen zlomek jeho majetku, jehož hodnotu časopis Forbes odhadl na 265,1 miliardy dolarů.

Společnost Twitter 5. dubna oznámila, že Musk se stane členem její správní rady. Tento týden ale Musk uvedl, že se rozhodl do ní nevstoupit. Tím, že se nestane členem správní rady, může dále nakupovat akcie bez omezení. V případě, že by se členem stal, mohl by zvýšit svůj podíl jen na 14,9 procenta.

Někteří analytici se domnívají, že Musk by mohl Twitter přimět ke změnám. Případně by mohl podat nevyžádanou nabídku na koupi společnosti.

Na svém twitterovém profilu krátce po zveřejnění informací o nákupu akcií začal Musk publikovat ankety, díky kterým zjišťoval preference svých fanoušků. V jedné z nich se ptal na zavedení dlouhodobě probírané možnosti zpětně upravovat zveřejněné příspěvky, přičemž 74 procent uživatel uvedlo, že by tuto možnost uvítali. Ve stejný den Twitter informoval, že tuto funkci od minulého roku testuje.

Musk ale zveřejnil také několik bizarnějších otázek, které byly míněné spíše jako vtip. Svých sledujících se například ptal, zda by se mělo odstranit písmeno „w“ z názvu Twitteru či jestli by se sídlo společnosti mělo proměnit na ubytovnu pro bezdomovce. Tyto příspěvky však později smazal.

Musk je aktivním uživatelem Twitteru. Na této síti působí od roku 2009 a sleduje ho zde více než 80 milionů lidí. Jeho příspěvky jsou často citované v médiích a nezřídka budí kontroverze. Sociální síť využil k několika oznámením, včetně zprávy o privátní transakci Tesly, kvůli které se dostal pod kontrolu regulačních orgánů. Také ale otevřeně zpochybnil oddanost Twitteru svobodě projevu a prvnímu dodatku americké ústavy.