Sotva se firmy v Česku začaly vzpamatovávat z těžkostí, které přinesla covidová krize, přišla další rána v podobě války na Ukrajině. Kvůli ní rostou ceny vstupů, hlavně paliv, kovů a dalších komodit. Už několik měsíců v řadě navíc Česká národní banka zvyšuje úrokové sazby a prodražuje tak bankovní úvěry. Podle Pavla Prokopa, ředitele firemního bankovnictví pro malé a střední podniky v Československé obchodní bance, ale dražší úvěry zatím neochladily zájem o firemní financování. Skupina ČSOB je největším poskytovatelem úvěrů pro firmy v Česku a v současnosti eviduje zvýšený zájem například o provozní úvěry. To podle Prokopa souvisí s tím, že firmy se potřebují předzásobit v době přetrvávajících problémů v dodávkách a logistice.

Trend potvrzují i data společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. České firmy si například v únoru půjčily výrazně více než v předcházejících měsících. Úvěry zaznamenaly nejvyšší měsíční nárůst za 25 let – o 49 miliard korun – a podle dat CRIF byl jejich objem na konci února o devět procent vyšší než o rok dříve. 

Podniky si podle Prokopa v ČSOB také víc sjednávají měnové zajištění tak, aby se ochránily před výkyvy kurzu. Prokop v rozhovoru také vysvětluje, co všechno banka u žadatelů o úvěr posuzuje, a reaguje na zavedení protiruských sankcí.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.