Sotva se firmy v Česku začaly vzpamatovávat z těžkostí, které přinesla covidová krize, přišla další rána v podobě války na Ukrajině. Kvůli ní rostou ceny vstupů, hlavně paliv, kovů a dalších komodit. Už několik měsíců v řadě navíc Česká národní banka zvyšuje úrokové sazby a prodražuje tak bankovní úvěry. Podle Pavla Prokopa, ředitele firemního bankovnictví pro malé a střední podniky v Československé obchodní bance, ale dražší úvěry zatím neochladily zájem o firemní financování. Skupina ČSOB je největším poskytovatelem úvěrů pro firmy v Česku a v současnosti eviduje zvýšený zájem například o provozní úvěry. To podle Prokopa souvisí s tím, že firmy se potřebují předzásobit v době přetrvávajících problémů v dodávkách a logistice.

Trend potvrzují i data společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. České firmy si například v únoru půjčily výrazně více než v předcházejících měsících. Úvěry zaznamenaly nejvyšší měsíční nárůst za 25 let – o 49 miliard korun – a podle dat CRIF byl jejich objem na konci února o devět procent vyšší než o rok dříve. 

Podniky si podle Prokopa v ČSOB také víc sjednávají měnové zajištění tak, aby se ochránily před výkyvy kurzu. Prokop v rozhovoru také vysvětluje, co všechno banka u žadatelů o úvěr posuzuje, a reaguje na zavedení protiruských sankcí.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se