Meziroční růst cen výrobců zrychlil také v březnu. V zemědělství se ceny zvýšily o 27,2 procenta po únorovém růstu o 22,9 procenta. V průmyslu zrychlil růst na 24,7 procenta z 21,3 procenta a ve stavebnictví na 10,4 procenta z 9,9 procenta. Ceny tržních služeb pro podniky byly v březnu meziročně vyšší o 4,9 procenta, zatímco v únoru o 4,3 procenta. Vyplývá to z revidovaných údajů, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.
V rostlinné výrobě se ceny zvýšily o 38,8 procenta, v živočišné výrobě o 12,4 procenta. Olejniny zdražily téměř o polovinu, obiloviny bezmála o 40 procent a brambory o necelou čtvrtinu. Ovoce naopak zlevnilo o 14 procent a zelenina o 18 procent.
V průmyslu se nejvíce zvýšily ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. "Ceny elektřiny, plynu a páry vzrostly o 48,9 procenta, z toho elektřiny, přenosu, rozvodu a obchodu s elektřinou o 62,3 procenta. Ceny obecných kovů a kovodělných výrobků byly vyšší o 27,8 procenta a chemických látek a výrobků o 42,9 procenta,“ uvedli statistici. Zdražily také potravinářské výrobky, nápoje a tabák.
Cena stavebního materiálu v meziročním srovnání vzrostla o 22,8 procenta, stavební práce zdražily o 10,4 procenta. V oblasti tržních služeb pro podniky se ceny za skladování a podpůrné služby v dopravě zvýšily o 15,7 procenta, za reklamní služby a průzkum trhu o 15,3 procenta a za služby v oblasti zaměstnání o 9,5 procenta. Více se platilo také za operativní leasing, služby v pozemní dopravě nebo za vydavatelské služby.
Také v meziměsíčním srovnání se ceny zvyšovaly. V zemědělství to bylo o 5,4 procenta, v průmyslu o 4,2 procenta, ve stavebnictví o procento a ceny tržních služeb pro podniky vzrostly proti letošnímu únoru o 1,4 procenta.
Výrobní ceny rostou i v Německu
Výrobní ceny v Německu se v březnu meziročně zvýšily o rekordních 30,9 procenta. Ve středeční zprávě to oznámil spolkový statistický úřad. Upozornil zároveň, že březnová data už odrážejí první dopady války na Ukrajině. Za růstem výrobních cen stály především ceny energií, které se meziročně zvýšily o 83,8 procenta.
Meziroční růst výrobních cen byl v březnu nejprudší od roku 1949, kdy se tyto údaje začaly systematicky sledovat. Zrychlil z únorových 25,9 procenta a překonal očekávání analytiků, kteří jej v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na 28,2 procenta. V meziměsíčním srovnání se výrobní ceny zvýšily o 4,9 procenta.
Za růstem cen energií stály především ceny zemního plynu, které se meziročně zvýšily téměř o 145 procent. Ceny elektřiny pak stouply zhruba o 85 procent. Bez zahrnutí cen energií by se výrobní ceny v březnu meziročně zvýšily o 14 procent, upozornil statistický úřad.
Výrobní ceny jsou považovány za důležitý ukazatel budoucího vývoje spotřebitelských cen. Ty se v Německu v březnu meziročně zvýšily o 7,3 procenta, podobná míra inflace byla v zemi naposledy na podzim roku 1981. Předběžné údaje o dubnovém vývoji spotřebitelských cen zveřejní statistický úřad příští týden ve čtvrtek.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist