Českou ekonomiku nejspíš čeká další zvýšení úrokových sazeb. Těmi se Česká národní banka snaží brzdit inflaci, jejíž tempo je v současnosti třetí největší ze všech zemí Evropské unie. 

Boj s inflací ale mezi ekonomy vyvolává řadu otázek: Podaří se nakonec rapidní růst cen zkrotit? Má další zvyšování sazeb vůbec smysl, když inflace je částečně způsobená cenami ze zahraničí – zejména cenami plynu, elektřiny či dalších dovážených komodit –, které sazby neovlivní? Nebudou vyšší úroky znamenat příliš velkou zátěž pro české podniky a domácnosti, které se už tak budou muset vypořádat s drahými energiemi a vyššími splátkami za hypotéky? Jak se válka na Ukrajině projeví v inflaci a jak dopadne na české hospodářství?  

Odpovědi na tyto a další otázky byly tématem dalšího dílu cyklu konferencí Free Market Road Show, propagujících myšlenky volného trhu. Konferenci zorganizoval Institut strategického investování (ISTI) při Fakultě financí a účetnictví na pražské VŠE.  

Diskutovali v ní bývalý guvernér ČNB a hlavní ekonom v Generali CEE Holding Miroslav Singer, portfolio manager v Erste Asset Management Ján Hájek, výkonný ředitel v Americké obchodní komoře v České republice Weston Stacey, předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová a generální ředitel české a slovenské divize Mastercard Michal Čarný. Debatu moderuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.  

Konferenci můžete shlédnout ze záznamu přímo v tomto článku.