Komerční bance stoupl v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 75,9 procenta na 3,5 miliardy korun. Celkové výnosy vzrostly o 27,7 procenta na 9,5 miliardy korun. Meziroční srovnání je ovlivněno nízkou základnou z loňského roku, kdy byl první kvartál poznamenán významným omezením pohybu obyvatel a podnikatelských aktivit v důsledku protiepidemických opatření. Banka, jejímž většinovým vlastníkem je francouzská Société Générale, ve čtvrtek neauditované konsolidované výsledky zveřejnila na webu.

„Čistý zisk překonal analytické odhady. Meziročně se citelně zvýšily čisté úrokové výnosy, což souvisí s expanzí úvěrového portfolia i nárůstem úrokové marže,“ řekl ČTK analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Za poměrně výrazné považuje meziroční zvýšení provozních nákladů. Investory podle něj povzbudil poměrně optimistický výhled banky, která očekává nízké úrovně nákladů rizika a slušné tempo růstu úvěrového portfolia. Akcie po otevření pražské burzy přidaly téměř dvě procenta a blížily se ke 780 Kč na akcii.

Provozní náklady Komerční banky narostly v letošním úvodním čtvrtletí meziročně téměř o desetinu. Banka to zdůvodňuje především 26procentním zvýšením odvodu do Fondu pro řešení krize. Osobní náklady banky stouply o 2,6 procenta, přestože průměrný počet zaměstnanců klesl.

Úvěry klientům se meziročně zvýšily o 8,1 procenta na 750,7 miliardy korun. Půjčky na bydlení poskytované Komerční bankou a její stavební spořitelnou Modrá pyramida stouply o devět procent. Spotřebitelské úvěry vzrostly o téměř pět procent. Objem úvěrů poskytnutých podnikům a ostatním subjektům byl meziročně větší o 7,5 procenta.

Vklady klientů stouply oproti loňskému prvním čtvrtletí o tři procenta na 1,015 bilionu korun. „Klienti často přesouvali své vklady z běžných účtů na výnosnější termínované a spořicí účty, nebo do podílových fondů,“ uvádí banka. Objem aktiv klientů skupiny Komerční banky v podílových fondech, penzijním spoření a životním pojištění narostl o 7,6 procenta na 206,9 miliardy korun.

Čisté úrokové výnosy se Komerční bance v prvním kvartále zvýšily o 37 procent na 6,9 miliard korun, díky růstu objemu obchodů a vyšším výnosům z reinvestovaných depozit i kapitálu. Čisté poplatky a provize stouply o 8,7 procenta na 1,5 miliardy korun.

Dubnová valná hromada Komerční banky schválila návrh na rozdělení zisku včetně výplaty dividendy 8,3 miliardy korun. Představuje to 43,80 korun na akcii před zdaněním.

Banka je mateřskou společností Skupiny KB a součástí mezinárodní skupiny Société Générale. Patří mezi přední bankovní instituce v ČR i v regionu střední a východní Evropy. Hlavním akcionářem KB je francouzská Société Générale s podílem 60,4 procenta. S akciemi banky se obchoduje na pražské burze.

Société Générale zvýšila čistý zisk o 3,2 procenta

Francouzská banka Société Générale, která je většinovým vlastníkem české Komerční banky, zvýšila v prvním čtvrtletí meziročně čistý zisk o 3,2 procenta na 842 milionů eur (20,7 miliardy korun). Dařilo se jí navzdory tomu, že její podnikání v Rusku poškodila invaze na Ukrajinu. Třetí největší francouzská banka to uvedla ve svém sdělení. V období od ledna do března rostlo retailové bankovnictví ve Francii i v zahraničí, finanční služby pro firmy a také pojišťování. Tržby se zvýšily o 16,6 procenta na 7,28 miliardy eur.

„Toto první čtvrtletí potvrzuje solidnost a odolnost našeho obchodního modelu s trvalou výkonností všech našich podniků v nejistějším prostředí,“ uvedl generální ředitel Frédéric Oudéa.

Válku na Ukrajině, kterou Rusko rozpoutalo 24. února, ale společnost pociťuje. Náklady na řízení rizika se meziročně zdvojnásobily na 561 milionů eur.

Banka s červenočerným logem oznámila 11. dubna ukončení své činnosti v Rusku prodejem celého podílu v dceřiné Rosbank investičnímu fondu Interros Capital, jejímu předchozímu akcionáři. Obchod by měl být dokončen v příštích týdnech.