Ukrajinsko-české obchodní zájmy má upevnit nově vzniklá obchodní komora (UKRCHAM). K jejímu založení dal impuls prezident Nizozemsko-české obchodní komory (NCCC) Pavel Iványi. Prezidentem se stal Petr Krogman, vlastník česko-ukrajinské zemědělské firmy Agromino.
„Komora chce být bodem spojení mezi ukrajinskou podnikatelskou sférou v České republice a ukrajinsko-českými společnými obchodními zájmy v evropském prostředí,“ vysvětluje vznik komory Iványi. „Propojíme lidi a společnosti, kterým se jednak otevřou nové možnosti, jednak pro ně bude snazší společně působit směrem k úředním autoritám a politickému zastoupení,“ popisuje.
Že Rusové zastaví plyn? No a co! Je ho dost. Ukrajina musí zvítězit, jinak přijde Putin i k nám, říká Čech, který má firmu pod palbou
„Kromě byznysového rozměru jde o to, že na Ukrajině se bojuje i za naši svobodu, a proto musíme spolupracovat. Ukrajina patří do EU i NATO, protože s ní budeme silnější. Věřím, že komora k tomu přispěje “ dodává nově zvolený prezident UKRCHAM Petr Krogman.
Komora začíná s deseti členy, jsou mezi nimi například firmy RAVAK, EY či finanční skupina ING. O vstupu desítek dalších společností se aktuálně jedná. „Naše úloha bude spočívat především v poradenství a podpoře založené na našich třicetiletých zkušeností s NCCC,“ popisuje ředitel NCCC Bastiaan Brouns.
Komora vznikla za podpory ukrajinského velvyslanectví, které také bude zastoupeno v jejím představenstvu. Podle ukrajinského velvyslance Jevhenije Perebyjnise pomůže také se zapojením českých firem do poválečné obnovy. „Počítáme s aktivní účastí českého byznysu v tomto procesu a právě komora, podle mého názoru, zde sehraje klíčovou roli,“ řekl Perebyjnis.
České firmy na Ukrajinu od roku 2018 dovážely zboží v hodnotě kolem 30 miliard korun, přibližně 60 procent připadlo na stroje a dopravní prostředky, uvedl dříve místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Ve stejném období dovoz z Ukrajiny byl okolo 27 miliard korun, loni podle dat Českého statistického úřadu dosáhl 40,5 miliardy korun. Železná ruda tvořila asi 50 procent importu, doplnil Daněk.
Mezinárodní měnový fond v dubnu odhadl, že ukrajinská ekonomika se letos kvůli ruské invazi, porušení infrastruktury a odchodu obyvatel propadne o 35 procent. Světová banka dříve uvedla, že na Ukrajině je zavřená více než polovina podniků, zbývající část funguje za výrazně snížené kapacity proti běžnému stavu. Válka mimo jiné narušila pěstování zemědělských plodin a sklizeň. Ukrajina byla loni čtvrtým největším světovým vývozcem kukuřice a šestým největším vývozcem pšenice.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist