Ukrajinsko-české obchodní zájmy má upevnit nově vzniklá obchodní komora (UKRCHAM). K jejímu založení dal impuls prezident Nizozemsko-české obchodní komory (NCCC) Pavel Iványi. Prezidentem se stal Petr Krogman, vlastník česko-ukrajinské zemědělské firmy Agromino.

„Komora chce být bodem spojení mezi ukrajinskou podnikatelskou sférou v České republice a ukrajinsko-českými společnými obchodními zájmy v evropském prostředí,“ vysvětluje vznik komory Iványi. „Propojíme lidi a společnosti, kterým se jednak otevřou nové možnosti, jednak pro ně bude snazší společně působit směrem k úředním autoritám a politickému zastoupení,“ popisuje. 

„Kromě byznysového rozměru jde o to, že na Ukrajině se bojuje i za naši svobodu, a proto musíme spolupracovat. Ukrajina patří do EU i NATO, protože s ní budeme silnější. Věřím, že  komora k tomu přispěje “ dodává nově zvolený prezident UKRCHAM Petr Krogman.

Komora začíná s deseti členy, jsou mezi nimi například firmy RAVAK, EY či finanční skupina ING. O vstupu desítek dalších společností se aktuálně jedná. „Naše úloha bude spočívat především v poradenství a podpoře založené na našich třicetiletých zkušeností s NCCC,“ popisuje ředitel NCCC Bastiaan Brouns. 

Komora vznikla za podpory ukrajinského velvyslanectví, které také bude zastoupeno v jejím představenstvu. Podle ukrajinského velvyslance Jevhenije Perebyjnise pomůže také se zapojením českých firem do poválečné obnovy. „Počítáme s aktivní účastí českého byznysu v tomto procesu a právě komora, podle mého názoru, zde sehraje klíčovou roli,“ řekl Perebyjnis. 

České firmy na Ukrajinu od roku 2018 dovážely zboží v hodnotě kolem 30 miliard korun, přibližně 60 procent připadlo na stroje a dopravní prostředky, uvedl dříve místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Ve stejném období dovoz z Ukrajiny byl okolo 27 miliard korun, loni podle dat Českého statistického úřadu dosáhl 40,5 miliardy korun. Železná ruda tvořila asi 50 procent importu, doplnil Daněk.

Mezinárodní měnový fond v dubnu odhadl, že ukrajinská ekonomika se letos kvůli ruské invazi, porušení infrastruktury a odchodu obyvatel propadne o 35 procent. Světová banka dříve uvedla, že na Ukrajině je zavřená více než polovina podniků, zbývající část funguje za výrazně snížené kapacity proti běžnému stavu. Válka mimo jiné narušila pěstování zemědělských plodin a sklizeň. Ukrajina byla loni čtvrtým největším světovým vývozcem kukuřice a šestým největším vývozcem pšenice.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist