Ráno po cestě do práce jsem se zastavila u vchodu do našeho domu. Dívám se na policejní vůz naproti: To sledují mě? Nebo si se mnou chtějí jen dát čaj? Nakonec ani jedno. Ukázalo se, že poldové přijeli k někomu jinému nebo se prostě ulívají z práce.

Volá mi máma, že našeho souseda – je stejně starý jako já – poslali bojovat na Ukrajinu. Nemůžu uvěřit, jaké role válka všem rozdala. Já dělám v Moskvě nezávislou žurnalistiku, zatímco všechny kolem mě zavírají, spolužačka sedí doma těhotná a obviňuje mě, že nemám ráda Putina, a soused odjel střílet Ukrajince. Je těžké si představit, jaký bude, až se vrátí. Co si pamatuji, často neuroticky mrkal, a když se usmál, byl nervóznější a mrkal častěji. Matka ho tloukla po rukou za to, že nehrál na klavír tak, jak chtěla ona, a celé dětství jsem slýchávala jeho křik a pláč. Ve společnosti byl zamlklý a natolik nenápadný, že si ho nevšímali ani ti, kteří všechny šikanovali. A nebýt války, ani já bych si na něj nikdy nevzpomněla. Myslím si, že s takovou povahou prostě nemohl odmítnout sloužit v armádě a utéct z Ukrajiny, jak to dělají jiní vojáci.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.