Novou budovu Vltavské filharmonie postaví Praha podle návrhu dánského architektonického studia Bjarke Ingels Group (BIG). To hlavní město vybralo v mezinárodní soutěži z vizualizací celkem 19 zájemců. Budova by měla odstartovat rozvoj jednoho z největších pražských brownfieldů Bubny-Zátory, na jehož místě má vyrůst nová čtvrť až pro 25 tisíc obyvatel. Dokončení nové budovy filharmonie, která město vyjde na zhruba šest miliard korun, Praha plánuje v roce 2032.
„Vítězný návrh byl od začátku mým favoritem hlavně z toho důvodu, že přichází s něčím, co v Praze ještě nemáme. To místo bude žít od řeky až po střechu – terasy filharmonie budou veřejně přístupné přímo z přilehlého náměstí, a tak si budovu bude moct užít opravdu každý, i ten, kdo není fanouškem vážné hudby,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).
Podobně mluvil i zakladatel studia BIG Bjarke Ingels. „Snažili jsme se představit si filharmonii jako příspěvek do ikonického pražského panoramatu. Chtěli jsme vytvořit propojení řeky se střechou budovy,“ uvedl.
Vltavská filharmonie bude sídlem dvou orchestrů – Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK a České filharmonie. Vítězný návrh zahrnuje nejen tři koncertní sály, ale také třeba kreativní centrum pro Městskou knihovnu v Praze. Součástí budovy má být též kavárna nebo střešní restaurace. Střecha, která nabídne výhled na hlavní město, má být pokračováním náměstí, které před filharmonií vznikne. Půjde na ni vystoupat přímo z ulice, aniž by návštěvník musel vkročit dovnitř budovy.
Vltavská filharmonie od vítězného týmu Bjarke Ingels Group
Plány na stavbu nové budovy filharmonie měla Praha prakticky už od 90. let. Posunula se v nich ale až nyní. Magistrát vyhlásil architektonickou soutěž na novou budovu loni v srpnu. Do jejího finále se dostalo 20 studií, návrh nakonec odevzdalo 19 z nich.
Vítězné studio BIG vzniklo v roce 2005 v Kodani pod vedením dánského architekta Bjarkeho Ingelse. Pobočky má v Londýně, New Yorku, Barceloně a čínském Šen-čenu. Jeho součástí je asi 70 architektů, designérů, inženýrů, ale také teoretiků, kteří se zabývají architekturou, urbanismem, výzkumem a vývojem budov. Za sebou má například projekt moderní spalovny odpadů v Kodani, která funguje zároveň jako lyžařská sjezdovka, nebo Lego House v dánském městě Billund připomínající kostičky této stavebnice.
Návrhy, které nevyhrály architektonickou soutěž Vltavské filharmonie
„Ateliér Bjarke Ingels Group je v současné době absolutní světovou špičkou, i tak mě ale překvapilo, s čím dokázali přijít. Jsem přesvědčen, že se budova okamžitě stane ikonou, symbolem Prahy. Je otevřená všem, demokratická, přesto má jasný řád. Autoři skvěle pochopili místo, kam budovu vsazují, ale přicházejí s přístupem pro Prahu zcela novým k veřejnému prostoru. Nutí nás nad ním více přemýšlet a přibližují nás k naší řece,“ uvedl první náměstek pražského primátora Petr Hlaváček (Spojené síly pro Prahu/STAN).
V Praze se připravuje bydlení pro statisíce lidí. Nové čtvrti chtějí stavět developeři i magistrát
Výsledky soutěže ještě musí potvrdit pražské zastupitelstvo. Stát by se tak mělo na jeho červnovém jednání. Poté uzavře Praha se studiem smlouvu na dopracování návrhu, zpracování projektové dokumentace a začne získávat potřebná úřední razítka. V roce 2026 chce vybrat firmu, která budovu o rok později začne stavět. Hotovo by mělo být po pěti letech.
Kolem filharmonie vyroste na dnes nevyužívaném území multifunkční městská čtvrť. Pozemky na místě vlastní například skupina CPI podnikatele Radovana Vítka nebo Energetický a průmyslový holding Daniela Křetínského. Na místě má vzniknout mimo jiné 11 tisíc bytů.
Vltavská filharmonie od vítězného týmu Bjarke Ingels Group
Návrhy, které nevyhrály architektonickou soutěž Vltavské filharmonie
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist