Limit ročního obratu jeden milion korun, po jehož překročení se musí podnikatel přihlásit k placení DPH, se zdvojnásobí. V praxi to může znamenat osvobození od daňové povinnosti pro více než sto tisíc drobnějších podnikatelů. Česku to v úterý schválily ostatní unijní země na společném jednání ministrů financí.

„Pro všechny ty, kteří nechtějí být plátci daně a přitom mají příjmy do dvou milionů, je to dobrá zpráva. Od příštího roku si budou moci vybrat,“ prohlásil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) po jednání s unijními kolegy. Vláda má podle něj připraven zákon, který zvedne daňový práh na dva miliony korun a zároveň na stejnou částku zvýší možnost využívání paušální daně.

Podle odhadů ministerstva by zvýšením limitu mělo ubýt plátců DPH zhruba o 105 tisíc. Praha požádala Brusel o zvýšení limitu už vloni. Stále platil původní limit, který Česko zavedlo po svém vstupu do Evropské unie v pevné výši 35 tisíc eur, což v tehdejším kurzu dělalo 1,141 milionu korun. Nyní unie vyhověla žádosti zvýšit tento limit až na 85 tisíc eur, v dnešním kurzu asi 2,1 milionu.

Změna bude v českém právu součástí balíčku daňových změn pro příští rok, který ministerstvo financí poslalo na začátku května k připomínkám ostatním ministerstvům. Jeho součástí je i zvýšení limitu obratu pro možnost využít paušální daň. Nově se tak budou moci vyhnout složitému papírování a účetnictví díky paušálním platbám za daň a povinné odvody podnikatelé s ročním obratem do dvou milionů korun, stejně jako u DPH.

Zvýšení limitu pro povinné platby DPH na dva miliony korun podle Hospodářské komory ČR ulehčí administrativu drobným podnikatelům. „Tím, že Česká republika měla stejný práh posledních 18 let, nebyl zohledněn mzdový ani cenový vývoj za tuto dobu,“ řekl mluvčí komory Miroslav Diro. Zatímco v roce 2004 průměrná mzda v tuzemsku činila 17 466 korun, loni dosáhla 37 839 korun, což je více než dvojnásobek. Požadavek podnikatelů na zvýšení limitu komora proto považuje za legitimní.