Británie zavede mimořádnou 25procentní daň ze zisků ropných a plynárenských společností, oznámil ve čtvrtek v parlamentu ministr financí Rishi Sunak. Sektor teď podle něj dosahuje velmi vysokých zisků kvůli prudkému růstu cen surovin na světových trzích, který je částečně způsoben válkou na Ukrajině. Získané peníze vláda poskytne nejchudším domácnostem formou jednorázového příspěvku, informovala BBC.

„Zavedeme dočasnou a cílenou daň ze zisků energetických firem. Do nové daně jsme zabudovali investiční příspěvek, takže firmy budou mít významnou motivaci k reinvestování svých zisků,“ řekl Sunak.

Daň bude zrušena, až se ceny vrátí na běžnější úroveň, řekl ministr. Čím více budou společnosti investovat, tím nižší daň budou odvádět.

Zhruba osm milionů britských domácností s nejnižšími příjmy dostane jednorázový příspěvek 650 liber (18 800 korun). Domácnosti dosud mohly žádat o půjčku až 200 liber (5800 korun) na úhradu faktur za energie. Půjčky se rozhodnutím vlády změní na granty, které nebude potřeba splácet. Jejich výše stoupne na 400 liber (11 600 korun).

Na podzim dostane osm milionů domácností seniorů příspěvek 300 liber (8700 korun) na pohonné hmoty. Lidé s postižením budou inkasovat 150 liber (4300 korun) jako další příspěvek na bydlení, oznámil rovněž Sunak.

Na pomoc domácnostem v boji s rostoucími cenami energií letos vláda podle ministra financí vydá celkem 37 miliard liber (1,1 bilionu korun).

Mimořádné zdanění nejen energetických firem ve středu oznámilo také Maďarsko, opatření má platit v letošním a příštím roce. Akcie na burze v Budapešti na to ve čtvrtek reagovaly výrazným poklesem; banky dopoledne odepisovaly i 14 procent. Peníze maďarská vláda použije na snížení rozpočtového deficitu i na posílení armády.