Za rok hodlá skončit Vladimír Dlouhý v čele Hospodářské komory, kterou vede už osm let. Do té doby ale nehodlá kabinetu Petra Fialy (ODS) nic odpustit. Což ukázal i minulý týden na sněmu komory. V době vrcholící krize vyslal na akci nejednu kritickou poznámku na adresu jak přítomného premiéra a několika ministrů, tak ale i směrem k lídrovi opozice, předsedovi hnutí ANO a bývalému premiérovi Andreji Babišovi. V rozhovoru s HN říká, že ho kolegové vyzývají ještě k většímu důrazu vůči politikům, a také mluví o tom, že konec roku bude pro malé a střední podniky velmi náročný.

HN: Na sněmu jste zmínil potřebu zavést jednotné inkasní místo, tedy aby podnikatelé platili daně i povinné sociální a zdravotní odvody na jeden účet. Což není nová myšlenka. Co stále brání v tom, aby ji vláda přijala?

To byla až druhá úroveň mého vystoupení, ta první se týkala spíše komunikace a nekomunikace vlády. Ale k vaší otázce: Myšlenka vznikla ještě v době, kdy jsem přišel na Hospodářskou komoru po odchodu Nečasovy vlády a Mirka Kalouska z postu ministra financí. Pak přišly další vlády a vždy se to zamítlo. Osobně myslím spíše z politických důvodů, možná se argumentovalo dodatečnými náklady, už si nevzpomínám, ale prostě to umřelo. Nicméně, podíváme-li se, jak je pro podnikatele dobrá paušální daň, tak kdyby se k tomu přidala možnost, že budou platit vše na jednom místě, tak to malým firmám výrazně zjednoduší podnikání. Malí a střední podnikatelé budou nyní trpět více než za covidu, mnohdy na hraně bankrotu. A každá taková věc jim prostě pomůže.

HN: Co jste schopni udělat pro to, aby se téma odpolitizovalo?

Za této vlády jednotné inkasní místo už snad politizováno není, alespoň zatím nemám jediné negativní stanovisko. Teď jde o to, aby se to administrativně „zúřadovalo“. Bojím se však, že třeba pro úředníky ministerstva financí každá změna, byť podnikatelům pomůže, znamená nějakou práci navíc. Musí změnit stávající postupy a stávající standardy. Hospodářská komora však má jasnou představu a jsme připraveni velmi úzce s ministerstvem financí a s každým dalším spolupracovat na tom, aby se to zvládlo. Věřím, že tam by neměl být problém.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.