Cena nejznámější kryptoměny bitcoin dnes poprvé od prosince 2020 sestoupila pod hranici 20 tisíc dolarů (zhruba 470 tisíc Kč). Informovala o tom agentura Bloomberg. Trh s kryptoměnami je v poslední době pod tlakem kvůli odklonu investorů od rizikovějších aktiv, za kterým stojí zpřísňování měnové politiky.

Podle údajů webu CoinDesk se dnes bitcoin propadl až na 19 056,59 dolaru. Kolem 9:45 se prodával za zhruba 19 140 dolarů, za posledních 24 hodin tak vykazoval pokles o více než devět procent. Loni v listopadu se přitom bitcoin vyšplhal na rekordní maximum v blízkosti 69 tisíc dolarů.

Cena druhé největší kryptoměny ether dnes klesla pod hranici 1000 dolarů. Podle agentury Bloomberg se tak dostala na nejnižší úroveň od loňského ledna.

Centrální banky nyní v reakci na rostoucí inflaci zpřísňují měnovou politiku, což vyvolává obavy ohledně vývoje globální ekonomiky. „Rostoucí obavy z hospodářské recese ochromují zájem o riziková aktiva,“ uvedl analytik Edward Moya ze společnosti Oanda.

K poklesu kryptoměnového trhu tento týden přispěla rovněž zpráva o tom, že kryptoúvěrová společnost Celsius Network zmrazila výběry. Celsius nabízí zákazníkům možnost uložit si kryptoměny do produktů s úrokovým výnosem. Firma své opatření zdůvodnila „extrémními podmínkami na trhu“.