Novým majoritním akcionářem společnosti Aero Vodochody je maďarská společnost SI 13 Aero Zrt, ve které je většinovým vlastníkem Zsolt Hernádi. Podíl v Aeru odkoupil od maďarského podnikatele Kristófa Szalaye-Bobrovniczkého. Menšinový podíl patří nadále českému Omnipolu, sdělil ve čtvrtek ČTK PR manažer Aera Vodochody Lukáš Hora.

„Vstup nového akcionáře do společnosti Aero Vodochody vycházel z jeho dlouhodobých zkušeností s podnikáním v regionu střední Evropy. Hernádi je již více než dvě dekády předsedou představenstva a výkonným ředitelem společnosti MOL – největší energetické společnosti v regionu střední a východní Evropy, která působí také v České republice,“ uvedl Hora.

Podle něj vstup Hernádiho posílí postavení Aera a zajistí budoucí rozvoj. Nic se nemá měnit ani na dosavadní obchodní strategii společnosti založené na třech pilířích, kterými je výroba a vývoj vlastních letadel, generální opravy (MRO) a kooperace v rámci programu Aerostructures pro domácí i zahraniční zákazníky.

Do roku 2021 patřilo Aero společnosti Penta. Omnipol pak získal 20procentní podíl a 80procentní podíl ovládla maďarská skupina. Vedení společnosti se tehdy ujal Viktor Sotona, ve funkci nahradil Dietera Johna.

Podle Hory Aero představuje pro investora strategické aktivum s jasně rostoucím obchodním modelem. „Díky sériové výrobě nově certifikovaného letounu L-39NG má společnost skvělou pozici na trhu cvičných proudových letounů,“ doplnil Hora. Sériová produkce L-39NG začala loni. Společnost už dříve oznámila, že dodá Maďarsku 12 letounů L-39NG. Spolu s maďarským kontraktem má nyní smlouvy na výrobu a dodávku přibližně 30 nových letounů L-39NG.

Aero Vodochody se zaměřuje na vývoj, výrobu, údržbu a vylepšení civilních a vojenských letadel a je největším leteckým výrobcem v České republice. Předloni hospodařilo se ztrátou 1,026 miliardy korun, meziročně ji snížilo o 108 milionů. Výsledky ovlivnila pandemie i investice do programu nového letounu L-39NG. Loňské výsledky zatím společnost nezveřejnila.