Poprvé od bolševické revoluce v 1918 směřuje Rusko do situace, kdy nezaplatí své závazky plynoucí z cizoměnových vládních obligací. Podle agentury Bloomberg v neděli vypršela lhůta na platbu asi 100 milionů dolarů (asi 2,3 miliardy Kč) úroků ze zahraničních dluhopisů. Moskva argumentuje, že peníze zaplatit chce, ale nemá jak. Západní země kvůli invazi Ruska na Ukrajinu zavedly sankce, jež platbu neumožňují. Jak je to doopravdy? HN připravily otázky a odpovědi:

Co se nyní stalo? Vždyť o problémech Ruska se splacením dluhopisů se už mluvilo před časem.

Před měsícem, tedy 27. května, nedostali držitelé dvou cizoměnových ruských státních dluhopisů (jednoho dolarového a jednoho eurového) výplatu takzvaných kuponů čili úroků, které tyto obligace nesou. Platba se tehdy zadrhla proto, že v USA přestala platit dočasná výjimka ze sankcí pro ruskou centrální banku, která dovolovala Kremlu splácet dluhy vůči americkým držitelům dluhopisů.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.