Bělorusko v reakci na západní sankce zmrazí zahraniční podíly ve 190 běloruských společnostech. Informovala o tom agentura Reuters, která se odvolává na nově zveřejněnou vyhlášku. Omezení se podle agentury TASS týká i jedné české firmy – slévárenské Kasi.

Podnik z Přelouče se specializuje na dodávky betonových a litinových výrobků pro kanalizace, je největším českým výrobcem kanalizačních krytů.

Osm let má v Bělorusku ve městě Kryčau závod na výrobu železobetonových výrobků, který ji tehdy vyšel na 120 milionů korun.

Kasi zaměstnává přes 400 lidí v Česku a v Bělorusku a podle konsolidované výroční zprávy za rok 2020 utržila 860 milionů korun, z toho dvě třetiny tvoří zahraniční trhy. Čistý zisk celé skupiny pak činil 82 milionů korun.

Podle údajů z obchodního rejstříku má Kasi dva akcionáře (společnosti Czechcast a FFPL, každá drží 50 procent Kasi), za kterými stojí čtyři koncoví vlastníci. Czechcast ze dvou třetin vlastní Stanislav Ulm a z jedné třetiny Jakub Albrecht. FFPL vlastní napůl Ladislav a Šárka Lhotákovi. 

Seznam obsahuje celkem 190 běloruských společností, jejichž akcionáři jsou fyzické osoby z cizích států, které podle Minsku provádějí znepřátelené akce vůči běloruským právnickým nebo fyzickým osobám. Podílníkům z těchto zemí běloruský režim podle TASS nyní zakazuje prodávat akcie ve vybraných běloruských společnostech.

Mezi podniky se zahraničním kapitálem, na které se vztahují omezení, patří také například společnost Lukoil Bělorusko, k jejímž akcionářům patří Lukoil International se sídlem v Rakousku, nebo další podniky, jejichž akcionáři jsou v Estonsku, Nizozemsku nebo ve Spojených státech.

Západní země uvalily sankce na běloruský režim kvůli jeho podpoře ruské invaze na Ukrajinu a také za porušování lidských práv v zemi.