V posledních týdnech téměř každý den přicházejí zprávy o napětí mezi Ruskem a Kazachstánem, které stojí za pozornost a které ukazují stále se zhoršující vztahy mezi oběma zeměmi. Kazachstánský prezident Kasym-Žomart Tokajev nechce uznat separatistické republiky na východě Ukrajiny, Vladimir Putin v projevech opakovaně komolí jeho jméno. Kazachstán nabídne víc ropy a plynu evropským zemím, záhy ruský soud rozhodne pozastavit na 30 dnů činnost důležitého ropovodu kvůli možnému poškozování životního prostředí.

Přes 1500 kilometrů dlouhý ropovod Caspian Pipeline Consorcium (CPC) přivádí ropu z Kazachstánu na ruské pobřeží Černého moře a patří k největším ropovodům na světě. Přepravuje přibližně jedno procento světové ropy. Od ruské invaze na Ukrajinu je jeho význam ještě větší, protože ačkoliv Spojené státy uvalily na ruskou ropu sankce, tak toky z Kazachstánu přes Rusko mohou dále fungovat bez přerušení.

Konsorcium vlastnící ropovod, do něhož vedle ruské firmy Transněfť patří i kazachstánský KazMunayGas a americké Chevron a Exxon, uvedlo, že se musí rozhodnutím řídit, ale hodlá se proti němu odvolat.

Podle CPC místopředsedkyně ruské vlády Viktorie Abramčenkovová nařídila regulačním orgánům, včetně úřadu pro technický dohled Rostěchnadzor, provést kontrolu zařízení v ruské části. Inspekce údajně zjistila nesrovnalosti v dokumentech týkajících se plánů řešení úniků ropy. Ropa z terminálu unikla loni. CPC původně dostal na nápravu lhůtu do 30. listopadu, nakonec ale úřady změnily rozhodnutí a soud jim dal za pravdu.

CPC je jediným ropovodem pro vývoz ropy na ruském území, který není plně vlastněn ruskou firmou Transněfť. Ta vlastní v konsorciu podíl 24 procent. Dalšími akcionáři jsou mimo jiné kazašská firma KazMunayGas či americké firmy Chevron a Exxon. Jeho délka je přes 1500 km.