Maďarsko vyhlásilo stav energetické nouze, jehož součástí je zákaz vývozu zdrojů energie. Zrušilo také mnoho let platný cenový strop u energií pro domácnosti s nadprůměrnou spotřebou a plánuje zvýšit domácí těžbu zemního plynu. Sada opatření, která začne platit od srpna, má zemi připravit na nadcházející zimu. Podle agentury Reuters to uvedl šéf kanceláře maďarského premiéra Gergely Gulyás.

Maďarsko výrazně zvýšilo základní úrok

Už v úterý také maďarská centrální banka zvýšila svou základní úrokovou sazbu o dva procentní body na 9,75 procenta. Pokračuje tak v agresivním zpřísňování měnové politiky ve snaze omezit inflaci a podpořit domácí měnu.

Maďarsko má nyní nejvyšší základní úrokovou sazbu v Evropské unii. Koncem června maďarská centrální banka základní úrok zvýšila o 1,85 procentního bodu na 7,75 procenta. Maďarský forint nicméně minulý týden klesl na nové rekordní minimum vůči euru. Po úterním oznámení o dalším zvýšení základního úroku sice posílil, od začátku roku však nadále ztrácí zhruba deset procent.

Maďarskou měnu tlačí dolů mimo jiné vysoký rozpočtový deficit a spory kolem financí z fondů Evropské unie. Analytik Peter Virovacz ze společnosti ING předpokládá, že maďarská centrální banka bude úrokové sazby dál zvyšovat. „Úrokové sazby se určitě dostanou na dvouciferné úrovně,“ uvedl. Základní sazba se podle něj vyšplhá na 12 až 14 procent.

Maďarský statistický úřad minulý týden oznámil, že meziroční růst spotřebitelských cen v Maďarsku v červnu zrychlil na 11,7 procenta z květnových 10,7 procenta. Inflace v Maďarsku se tak nachází na nejvyšší úrovni za téměř čtvrt století.