Jediný slovenský výrobce hliníku Slovalco, kterého vlastní Norsk Hydro a investiční skupina Penta, propustí 300 ze svých 450 pracovníků. Firma uvedla, že snižováním zaměstnanosti i samotné výroby reaguje kromě jiného na vysoké ceny elektrické energie. ČTK o tom informovalo slovenské ministerstvo hospodářství, které uvedlo, že neuspělo s návrhem na zvýšení kompenzací pro energeticky náročné podniky z příslušného národního environmentálního fondu. Firma uvedla, že po oznámeném propouštění bude patrně následovat zastavení výroby.

Slovalco už v roce 2019 ohlásilo snížení produkce na 80 procent kapacity. Další pokles výroby na 60 procent kapacit společnost oznámila na konci loňského roku v reakci na zdražování elektřiny. Loni podnik vyrobil 197 250 tun hliníkárenských výrobků.

Většinovým vlastníkem hliníkárny je společnost Norsk Hydro, téměř 45 procent firmy vlastní slovensko-česká investiční společnost Penta. Norsk Hydro už letos na jaře upozornil na možné ukončení výroby hliníku na Slovensku, pokud nedostane pomoc od státu. V červnu firma Slovalco, která sídlí ve městě Žiar nad Hronom na středním Slovensku, otevřela novou linku na recyklaci hliníku.

„S kompenzací bychom dokázali být alespoň na nule. Nevidíme světlo na konci tunelu. Zatím je to propouštění a následovat bude pravděpodobně úplné zastavení výroby,“ uvedl v tiskové zprávě generální ředitel Slovalca Milan Veselý.

Podle Daniela Trnky, obchodního ředitele obchodníka s kovy Metalimex, je Slovalco z globálního pohledu relativně malý producent, ale regionální trh přijde o další kapacitu čepů a primárních slitin. "O problémech Slovalco se ale dlouhodobě ví, takže si nemyslím, že nějaký jeho odběratel neměl připravenu záložní alternativu. Chybějící kapacita bude muset být nahrazena importem z destinací mimo EU. V Evropě je dnes zastavená výroba u více podobných producentů hliníku," říká Trnka.

Průmyslové podniky na Slovensku i ministerstvo hospodářství navrhovaly zvýšit finanční podporu energeticky náročným firmám z environmentálního fondu. „Bohužel to ztroskotalo na zamítavém stanovisku ministerstva financí, navzdory tomu, že v envirofondu se nachází dostatek financí. Výsledkem je, že stovky lidí skončí na úřadu práce,“ uvedl ministr hospodářství Richard Sulík, který se v uplynulém období opakovaně dostal i do osobních sporů s ministrem financí Igorem Matovičem.

Sulíkova strana Svoboda a solidarita (SaS) minulý týden vypověděla koaliční smlouvu a pokračování ve čtyřčlenné koalici podmínila tím, že šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Matovič už nebude členem vlády. Pro případ nedohody na nové koaliční smlouvě do konce srpna hodlají čtyři ministři za SaS podat demisi. OLaNO se Matoviče zastalo.