Do českého fotbalu vstoupil další podnikatel z energetického byznysu. Skupina Solar Global podnikatele Vítězslava Skopala, která patří k největším provozovatelům solárních elektráren v Česku, koupila poloviční podíl v klubu 1. FC Slovácko. Zbylých 50 procent zůstává dosavadnímu vlastníkovi Zdeňku Zemkovi a jeho skupině Z-Group podnikající mimo jiné v průmyslu, dopravě nebo lázeňství. Cenu obchodu firmy neuvedly. Magazín Forbes sumu odhadl na nižší až střední desítky milionů korun.

Skupina Solar Global vznikla v roce 2009. Mezi její projekty patří například stavba fotovoltaické elektrárny na střeše logistického areálu u Kojetína na Přerovsku. Elektrárna má mít roční produkci více než 4000 megawatthodin elektřiny, čímž by byla největším zařízením svého druhu v Česku. Kromě domácího trhu působí Solar Global i v Německu, Polsku, Španělsku a Rumunsku. Přes dceřiné společnosti zajišťuje servis stovkám elektráren a obchoduje s elektrickou energií.

Podle poslední zveřejněné výroční zprávy měla skupina za 12 měsíců mezi prosincem 2019 a listopadem 2020 tržby přesahující půl miliardy korun a zisk po zdanění se blížil 60 milionům korun. V té době zaměstnávala 35 lidí.

„Skupina Solar Global má kořeny na Uherskohradišťsku a prohloubení spolupráce až na úroveň majetkové účasti v tomto špičkovém týmu je dalším logickým krokem, jak mohu podporovat regionální rozvoj a aktivity. S panem Zemkem jsme se shodli na prioritách a další budoucnosti klubu, nastavení spolupráce tak bylo pouze formální záležitostí,“ říká Skopal, který se zároveň stal předsedou představenstva klubu.

Solar Global není jediným hráčem z energetiky, který se v českém fotbale angažuje. Asi nejznámějším je majitel Sparty a zároveň spoluvlastník Energetického a průmyslového holdingu Daniel Křetínský. Pražskou Duklu zase vlastní obchodník s elektřinou, plynem a uhlím Petr Paukner.

Zemek uvedl, že cílem partnerství se Skopalovou skupinou je posílení pozice klubu v českém fotbale. Jihomoravský tým skončil v loňském ročníku české první ligy na čtvrtém místě a díky vítězství v domácím poháru získal právo zahrát si kvalifikaci o Evropskou ligu. V případě úspěchu si může sáhnout na desítky milionů korun jen za účast v hlavní fázi soutěže.

„Chystáme se posílit a navýšit rozpočet klubu a vytvořit podmínky k tomu, aby Slovácko, byť je ve srovnání s ostatními ligovými kluby z nejmenšího města, patřilo ve fotbale mezi ty největší,“ dodal Zemek, který do klubu vstoupil v roce 2007. Zemek pro HN uvedl, že rozpočet by měl nabobtnat o desítky milionů korun. V minulé sezoně klub hospodařil zhruba se sto miliony korun.

Zemek v posledních letech řešil podezření, že podvodem získal licence na tři solární elektrárny na Chomutovsku. Nakonec loni uzavřel dohodu o vině a trestu. Její součástí byl tříletý trest vězení s podmínkou na pět let. Musel také zaplatit osm milionů korun jako pokutu a odškodnění státu ve výši 19 milionů korun.