Německá společnosti Hawesko Holding AG koupila od skupiny Unimex Group její podíl v českém obchodníkovi s prémiovými víny a destiláty Global Wines & Spirits. Stala se tak většinovým akcionářem firmy. Německá firma to uvedla ve svém oznámení, cena zveřejněna nebyla. Na transakci upozornil server Seznam Zprávy.

Společnost Hawesko měla řadu let v Global Wines & Spirits menšinový podíl, teď se její podíl zvýšil na 80 procent. Další akcionář, jednatel firmy Tomáš Otta, v rámci transakce zvýšil svůj podíl na 20 procent a bude nadále firmu řídit a vykonávat funkci jednatele.

Global Wines & Spirits je v České republice předním distributorem vína s ročními tržbami 22 milionů eur (540 milionů korun). Má deset obchodů a provozuje také internetový obchod.

Společnost Hawesko Group je předním obchodníkem s kvalitními víny a lihovinami. Loni měla tržby 681 milionů eur a provozní zisk 53 milionů eur.

Unimex Group podnikatelů Jiřího Šimáně a Jaromíra Šmejkala vznikla v roce 1991 a patří k dominantním obchodním skupinám na českém trhu. Pod hlavičku Unimex Group spadají třeba České aerolinie a letecká společnost Smartwings, dále cestovní kancelář Canaria Travel, síť kutilských prodejen Uni Hobby, obchody na hranicích Travel Free či hřiště Albatross Golf Resort.