Téměř tříletá horečka na stavebním trhu, která začala po odeznění největší covidové paniky, je vyléčena. Shodují se na tom oslovení prodejci i výrobci stavebnin, s nimiž Hospodářské noviny v příštích dnech přinesou velké rozhovory. Ceny některých stavebních materiálů začínají klesat a zároveň mizí celková nedostatkovost na trhu. To je dobrá zpráva pro všechny, kteří chtějí stavět. Otázkou ovšem je, kolik lidí a investorů v příštích 12 měsících s takovým záměrem ještě zbude.

Důvody? Kombinace nejistoty, růstu úrokových sazeb a dosavadního nedostatku kapacit vede k tomu, že lidé přestávají mít do stavby chuť nebo možnosti. „Vidíme to u naší firmy Gservis, která je velkým projektantem rodinných domů. Konzultace vedoucí k přípravě stavby meziročně klesly o třicet až čtyřicet procent. Když započteme, že projekt obvykle trvá půl roku, se stavebním povolením možná rok, tak už dohlédneme, co se bude dít na trhu příští léto,“ říká Vít Kutnar, zakladatel a šéf největších tuzemských stavebnin DEK.

S tím, že ochlazení už je na cestě, souhlasí také výrobci. „Odhaduji, že celý stavební trh spadne o 20 až 30 procent. Je to sice něco, co jsme jako Češi ještě nezažili, ale půjde o pád z hodně vysoké úrovně, z šíleně přehřátého trhu. Poptávka vylezla někam, kde už to nebylo zdravé,“ míní Miroslav Ponec z firmy Betonpres, která vyrábí betonovou střešní krytinu. Sám už menší počet objednávek vidí.

To vše vede k tomu, že se opět normalizují čekací doby na stavebniny, respektive jsou zase k mání. Doby, kdy stavby stály kvůli nedostatku některých materiálů, které v mezidobí navíc výrazně zdražovaly, jsou tak podle všeho pryč.  

U cen je to komplikovanější. Zlevnily hlavně výrobky, které mají základ ve stavebním železe, dřevu nebo plastech. To jsou komodity, u nichž funguje globální trh a které šly dolů celosvětově, což se promítlo také na českém trhu. Podle majitele stavebnin Pro-Doma Josefa Mařince a jeho výkonného šéfa Petra Vaněrky klesly o polovinu například dřevěné OSB desky, pokles čekají také u polystyrenu. 

Proti tomuto trendu jdou ovšem zvyšující se ceny energií, což je nepříjemné hlavně u energeticky náročných lokálních výrobků, jako jsou například cihly, které se nevyplatí převážet na velké vzdálenosti. Plošné zlevňování stavebnin se tak zatím čekat nedá, byť poptávka bude klesat. Výrobci a obchodníci ale přijdou o snadnou možnost přenášet růst nákladů dál na zákazníky.

Uklidnění situace na stavebním trhu je přesto tady, je samo o sobě žádané, ovšem signalizuje hlavně jedno: míříme do těžkých časů. Lidé, firmy a investoři to vidí, proto jsou už opatrní utrácet větší peníze. A tím situaci ještě zhorší. Pomohlo by uklidnění konfliktu na Ukrajině a plné obnovení mezinárodních toků zboží, kterému hlavně v Číně brání přehnaná proticovidová politika. Uvidíme příští léto. Ze statistik Víta Kutnara je ale už dnes jasné, že stavět se bude méně.


Výběr týdne

První oficiální fotka Renáty Kellnerové

Bible českého byznysu, tištěná výroční zpráva PPF, je na světě. Na trh byla distribuována v pondělí večer / úterý ráno a tentokrát měla úvodní slovo včetně fotografie Renáta Kellnerová, dědička hájemství PPF. Výročka se pochopitelně dívá především do minulosti, v mezidobí nový šéf PPF Jiří Šmejc buduje nový tým nejbližších spolupracovníků.

Nejúspěšnější článek – Topolánek a Kalousek píší vládě

Pokud jste ještě nečetli, určitě si dejte. Desatero od Miroslava Kalouska a Mirka Topolánka pro současnou vládu na téma, jak ušetřit a alespoň trochu narovnat státní rozpočet. A taky reakce ekonomů na jejich návrhy.

Ferancová a Mamajová prodávaly

Dvojice investorek Andrea Ferancová Bartoňová a Emília Mamajová, jejichž fond Espira Investments vyhledává firmy s ženami ve vedení, prodala jednu ze svých prvních investic. Po čtyřech letech opustila stoprocentní podíl v call centru ICON Communication Centres. Kupcem je v Mnichově sídlící start-up Yoummday, který letos v únoru vybral na svůj další rozvoj 30 milionů eur.

Užitečné tipy na úspory

Kolega Petr Lukáč, který se dlouhodobě věnuje energetice, dal dohromady sadu opatření, která vedou ke snížení spotřeby elektřiny a plynu. A zase tolik nebolí. Podle průzkumu je také čtenáři nejen HN začínají aplikovat.

Velké čtení o budoucím českém jednorožci Mews 

Richard Valtr je filozof-byznysmen, který nesnáší kult „Musků“ a „Jobsů“, věří republikánskému étosu kříženému s kapitalismem a ve vlastnické struktuře své firmy zavedl demokracii. Jeho Mews je zase velkou nadějí české technologické scény.

Víme první – devět miliard pro gigafactory

Ministerstvo průmyslu přichází s plánem jen několik měsíců před finálním rozhodnutím o lokaci gigafactory. Projekt je naplánovaný s postupnými investicemi do roku 2027, celkem 7,25 miliardy korun má jít na přípravy lokality včetně nákladů na výkup nemovitostí, přemístění záchranné služby či projekční práce. Zbytek částky by měl jít na nezbytné investice do infrastruktury.

Reorganizace Arcy a milion pastí

Reorganizační plán, který Arca připravila s poradenskou společností PwC a advokátní kanceláří Dentons, předpokládá rozpletení vazeb mezi desítkami společností a převedení miliardového majetku zpět z daňových rájů jako Kypr nebo Malta. Téměř dvě tisícovky věřitelů přihlásilo pohledávky vůči Arce asi za 18,5 miliardy korun. 

Aférka na závěr

Dva technologické miliardáře ze Silicon Valley pojilo dlouholeté přátelství. Musk často přespával v Brinově domě. Spoluzakladatel Googlu pomohl Muskovi v roce 2008, kdy měla jeho Tesla po začátku světové finanční krize problémy s hotovostí. Musk zase v roce 2015 věnoval Brinovi nejnovější sportovní model Tesly. A jak to bude dál?