Energetická skupina ČEZ zahájila odchod z Turecka. V pátek podepsala smlouvu o prodeji svého padesátiprocentního podílu ve společnosti Akcez. Transakci ještě musí schválit turecké úřady, vypořádání transakce je také podmíněno sjednáním bankovního financování. Prodej podílu v Akcezu je součástí strategického záměru ČEZ zbavit se části aktiv na vybraných trzích a soustředit se na dekarbonizaci svého výrobního portfolia a rozvoj obnovitelných zdrojů a moderních energetických služeb v Česku a v Evropě. ČEZ o tom informoval v tiskové zprávě.
Společnost Akcez vlastní ČEZ společně s tureckým partnerem Akkök Holding. Kupujícími jsou turecká společnost Torunlar Enerji Sanayi ve Ticaret a Baskent Dogalgaz Dagitim Gayrimenkul Yatirim Ortakligi z Torunlar Group. Pod Akcez spadají tři dceřiné společnosti, které se věnují distribuci elektřiny, prodeji energií a energetickým službám.
Prodejní proces zahájil ČEZ ve spolupráci se svým partnerem Akkök loni v létě po otestování předběžného zájmu potenciálních investorů. Po předložení závazných nabídek se ČEZ dohodl na podmínkách prodeje svého padesátiprocentního podílu v Akcezu tureckému investorovi Torunlar Group. Akkök v projektu zůstává. Transakci ještě musí v Turecku schválit antimonopolní úřad a energetický regulátor. Pro dokončení transakce je rovněž důležité vyjednat podmínky refinancování stávajícího úvěru. Poradcem pro prodej byla mezinárodní investiční banka Citi a turecká investiční banka Is Yatirim.
Torunlar Enerji Sanayi ve Ticaret je turecká investiční holdingová společnost a majoritní vlastník společnosti Baskent Dogalgaz Dagitim Gayrimenkul Yatirim Ortakligi. Baskentgaz je druhý největší distributor plynu v Turecku, veřejně kotovaný na istanbulské burze. Obě jmenované společnosti jsou součástí Torunlar Group.
Na turecký trh vstoupila skupina ČEZ v roce 2009. V rámci privatizace turecké energetiky ve stejné době do země vstupovali i další hráči, jako například E.ON, RWE či OMV. Distribuční společnost Sakarya Elektrik Dagitim (SEDAS), jako hlavní dceřiná společnost Akcez, má zhruba dva miliony odběrných míst a spravuje 60 tisíc kilometrů distribučních sítí. Prodejní společnost Sakarya Elektrik Perakende Satis (SEPAS) dodává elektřinu 1,8 milionu zákazníků. Společnost Sepas Akilli Cözümler (Sepas Smart Solutions) založená v roce 2021 poskytuje služby v oblasti energetické účinnosti.
Skupina ČEZ je v Turecku činná i v rámci další joint venture společnosti Akenerji Elektrik Üretim. Ta se primárně zabývá výrobou elektřiny z obnovitelných a plynových zdrojů. Podle informací na webu spoluvlastní ČEZ v Turecku devět elektráren o celkovém instalovaném výkonu 1224 MW. Portfoliu dominuje paroplynová elektrárna Egemer o instalovaném výkonu 904 MW a sedm vodních elektráren o instalovaném výkonu 288,9 MW. Výkon větrných elektráren činí 28,2 MW.
ČEZ vlastní ze 70 procent stát prostřednictvím ministerstva financí, zbytek drží soukromí akcionáři.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist