Investiční firma Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta vykázala za druhé čtvrtletí kvůli propadu akciových trhů čistou ztrátu 43,8 miliardy amerických dolarů (přes bilion korun).  Minulý rok měla firma ve stejném období čistý zisk 28,1 miliardy dolarů. Informovala o tom v sobotu agentura Reuters.

Provozní zisk, který Buffett považuje za lepší ukazatel výkonů společnosti, se ve čtvrtletí meziročně zvýšil o 39 procent na 28 miliard dolarů. Výkon zajišťoven a železniční divize BNSF v portfoliu konglomerátu kompenzoval ztrátu pojišťovny Geico, v níž nedostatek autodílů a vyšší ceny vozidel zvýšily ztráty z pojistných událostí.

Berkshire zpomalila odkup vlastních akcií. V uplynulém čtvrtletí na odkup vyčlenila jednu miliardu dolarů, letos zatím úhrnem 4,2 miliardy dolarů.

Do jiných akcií smíšený koncern ve druhém kvartálu investoval přes 6,1 miliardy dolarů. To je méně než 51,1 miliardy dolarů v prvním čtvrtletí, kdy získala významné podíly v ropných společnostech Chevron a Occidental Petroleum.

V uplynulém kvartálu klesly akcie tří hlavních pozic Berkshire, tedy akcie společností Apple, Bank of America a American Express, každá o více než 21 procent. Buffett vždy akcionářům doporučuje, aby čtvrtletní výkyvy investic ignorovali. Upozorňuje, že Berkshire vydělá, pokud akcie časem porostou.

Například v roce 2020 konglomerát v prvním čtvrtletí prodělal kvůli dopadu pandemie nemoci covid-19 na akciové trhy téměř 50 miliard dolarů, ale za celý rok vydělal 42,5 miliardy dolarů. Akcie společnosti letos překonaly výkonnost širšího amerického trhu. Klesly o dvě procenta, zatímco index Standard & Poor's 500 oslabil o zhruba 13 procent.

Jedenadevadesátiletý Buffett patří mezi nejbohatší lidi světa a díky svým úspěšným investicím si vysloužil přezdívku Věštec z Omahy. Podle žebříčku miliardářů agentury Bloomberg je Buffett osmým nejbohatším člověkem na světě s majetkem v hodnotě kolem 102 miliard dolarů.