Ceny energií jsou na svých historických maximech, a i když spotřebitele z toho může polévat hrůza, výrobci elektřiny zažívají nejlepší roky v historii. V čele evropských energetik je pak ČEZ, který by mohl letos vůbec poprvé vydělat v provozním zisku přes sto miliard korun. A vláda už plánuje, jak na něj uvalit speciální daň. 

I finanční ředitel ČEZ Martin Novák vidí, že drahé energie mohou být problém. „Můj osobní názor je takový, že ceny energií už atakují takové hladiny, že pro část minimálně průmyslových odběratelů to začíná být ekonomický problém. Nejsou schopni pokrýt svoje náklady na výrobu,“ říká v rozhovoru pro HN. ČEZ s tím ale těžko něco udělá. Nahoru ceny podle něj tlačí hlavně drahý plyn.

HN: U výsledků každého asi nejvíce zajímá zisk a dividenda. A obě budou letos očividně rekordní.

Ano, budou. Náš provozní zisk vzrostl v prvním pololetí asi o 88 procent a dosáhli jsme na 59,3 miliardy korun. A u čistého zisku jsme se dostali na částku 33,6 miliardy. To je oproti loňskému očištěnému zisku asi o 200 procent víc.

Těch efektů, které na to měly vliv, je víc. Nejvýznamnějším je samozřejmě cena, za kterou prodáváme elektřinu. Meziročně se na výsledcích dokonce významně podepíše i těch asi 10 procent elektřiny na letošní rok, kterou jsme neměli v lednu ještě prodanou. I dnes máme asi pět procent z celého roku k dispozici a to nám udělá 19 procent obratu.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se