Ceny energií jsou na svých historických maximech, a i když spotřebitele z toho může polévat hrůza, výrobci elektřiny zažívají nejlepší roky v historii. V čele evropských energetik je pak ČEZ, který by mohl letos vůbec poprvé vydělat v provozním zisku přes sto miliard korun. A vláda už plánuje, jak na něj uvalit speciální daň. 

I finanční ředitel ČEZ Martin Novák vidí, že drahé energie mohou být problém. „Můj osobní názor je takový, že ceny energií už atakují takové hladiny, že pro část minimálně průmyslových odběratelů to začíná být ekonomický problém. Nejsou schopni pokrýt svoje náklady na výrobu,“ říká v rozhovoru pro HN. ČEZ s tím ale těžko něco udělá. Nahoru ceny podle něj tlačí hlavně drahý plyn.

HN: U výsledků každého asi nejvíce zajímá zisk a dividenda. A obě budou letos očividně rekordní.

Ano, budou. Náš provozní zisk vzrostl v prvním pololetí asi o 88 procent a dosáhli jsme na 59,3 miliardy korun. A u čistého zisku jsme se dostali na částku 33,6 miliardy. To je oproti loňskému očištěnému zisku asi o 200 procent víc.

Těch efektů, které na to měly vliv, je víc. Nejvýznamnějším je samozřejmě cena, za kterou prodáváme elektřinu. Meziročně se na výsledcích dokonce významně podepíše i těch asi 10 procent elektřiny na letošní rok, kterou jsme neměli v lednu ještě prodanou. I dnes máme asi pět procent z celého roku k dispozici a to nám udělá 19 procent obratu.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.