Jamajský sprinterský fenomén Usain Bolt, který před pěti lety ukončil kariéru, požádal v USA o zaregistrování ochranné obchodní značky. Jde o siluetu zachycující Bolta v typickém gestu po vítězném závodě. Hodlá ji použít na výrobcích, jako je oblečení, šperky a obuv a také v restauracích a barech.

Podle stanice CNN podal Bolt žádost k americkému patentovému úřadu 17. srpna. „Je to mužská silueta v charakteristickém postavení, s jednou rukou ohnutou a s druhou nataženou a směřující nahoru,“ uvádí se k popisu značky.

Bolt tímto postojem často slavil své výkony, které mu vynesly zlaté medaile a světové rekordy. Osminásobný olympijský vítěz a jedenáctinásobný mistr světa stále drží rekordy v běhu na 100 a 200 metrů.

„Vzhledem k tomu, že už nezávodí, dává smysl, že chce rozšířit své podnikání. Tato vítězná silueta je známá na celém světě. Zaregistrování této známky mu umožní nabízet výrobky, o nichž se zmiňuje žádost, nebo udělovat právo k obchodování s nimi dalším stranám,“ uvedl podle BBC právník Josh Gerben, který se zabývá problematikou ochranných známek.

Bolt požádal o udělení obchodní známky už před 12 lety, ale tehdy to nebylo v souladu s americkým zákonem. Kariéru ukončil na mistrovství světa v Londýně v roce 2017.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist