Ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) navrhne vládě navýšení letošní pomoci domácnostem s cenami energií. Chce se zaměřit hlavně na zranitelné zákazníky. Vládě také předloží návrh na urychlené založení státního obchodníka s energiemi, který by mohl pomoci s nákupem energií například pro kraje nebo nemocnice. Pomoc připravuje také pro průmysl. Síkela to řekl novinářům na tiskové konferenci.

Minulý týden vláda schválila takzvaný úsporný tarif pro domácnosti. Čelila však kritice, že pomoc míří do všech domácností, tedy i tam, kde ji příliš nepotřebují. Podpora, která má letos dosáhnout asi čtyř tisíc korun, je navíc podle ekonomů příliš nízká na to, aby pomohla rodinám se zálohami na elektřinu a plyn, které mohou dosahovat i desítky tisíc korun.

Síkela oznámil, že navrhne, aby se pomoc českým domácnostem v rámci úsporného tarifu zvýšila ze slibovaných čtyř na deset tisíc korun. „Mechanismus úsporného tarifu jsme připravili tak, aby se jeho prostřednictvím dala snadno a rychle, bez administrativy distribuovat pomoc všem domácnostem. O výši této pomoci může operativně rozhodnout vláda,“ řekl Síkela.

Pomoc domácnostem prostřednictvím úsporného tarifu si letos vyžádá náklady ve výši 54 místo původně plánovaných 18 miliard korun. Do budoucna by podle něj pomoc domácnostem již neměla být plošná, ministerstvo průmyslu chce proto ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí připravit definici sociálně zranitelného zákazníka a pomoc více cílit. 

Ministr průmyslu chce zároveň využít takzvaný dočasný krizový rámec pro opatření státní podpory na podporu hospodářství. Ten po ruské invazi na Ukrajinu zveřejnila Evropská komise. Tento rámec umožňuje státní podporu podniků, které jsou zasažené například zvýšením cen energií. „Pro pomoc přišel ten správný čas, na její podobě spolupracujeme se Svazem průmyslu a dopravy,“ oznámil Síkela. Prostřednictvím zmíněného rámce hodlá ministr pomoci firmám částkou 28 miliard korun. 

Průmysl je podle Síkely ohledně cen energií zranitelný kvůli podcenění energetických úspor a účinnosti. „Ekonomika spotřebuje na jednu korunu HDP dvakrát více energie, než je průměr v Evropské unii,“ řekl ministr. Hůře je na tom v celé unii podle něho jen Bulharsko.

Síkela to uvedl na společné tiskové konferenci hnutí STAN. Kromě ministra na ní hovořili také hejtmani Petra Pecková a Martin Půta. „Vítáme slova, která tady zazněla od pana ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely. Je tady potřeba říct, že bez pomoci státu by byly ohroženy veřejné služby v této zemi,“ řekl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Většina samospráv má podle něj nasmlouvané energie do konce tohoto roku. Například Středočeský kraj nemá podle hejtmanky Petry Peckové (STAN) nakoupené energie na příští rok pro kraj, krajské organizace ani krajské nemocnice.

V loňském roce utratil Středočeský kraj za energie 295 milionů korun, na příští rok nyní počítá s 550 miliony korun, připraveno má ale až 800 milionů. Pecková uvedla, že když si kraj nechal 9. srpna dělat nabídku na veškeré potřebné energie, vyplynulo z ní, že by za ně zaplatil 1,6 miliardy korun.

Síkela zopakoval, že bude prosazovat společné evropské řešení cen energií. Zmínil zvýšení částky pro obchodníky na záruky nebo zřízení intervenčnímu fondu. Chce také hledat cestu, jak oddělit ceny plynu a elektřiny.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, k jehož odběru se můžete zdarma přihlásit.