Rusko ve středu přerušilo dodávky plynovodem Nord Stream 1, který je hlavní trasou pro přepravu ruského zemního plynu do Evropské unie. Podle agentury Reuters to vyplývá z dat pořízených při vstupu potrubí do Německa. Ohlášená odstávka má trvat do sobotního rána. Ruská plynárenská společnost Gazprom zhruba před dvěma týdny uvedla, že jediná zbývající kompresorová stanice potřebuje údržbu. Zastavení dodávek suroviny tak vyhrotilo ekonomickou válku mezi EU a Ruskem, uvedla agentura Reuters.
Analytici upozorňují, že zastavením dodávek plynu hlavní trasou se zvyšuje předpoklad hospodářské recese v Evropě. Znamená to i nutnost zavést úsporná opatření ohledně spotřeby plynu v některých zemích EU. Kvůli slabším dodávkám se výrazně zvýšila cena plynu pro evropský trh.
Údaje ze vstupních bodů spojujících Nord Stream 1 s německou plynárenskou soustavou potvrdily, že průtoky plynu klesly ve středu brzy ráno na nulu. Provozovatelem plynovodu je společnost Nord Stream AG, v níž má hlavní slovo Gazprom.
Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Z Německa jsou na něj navázány plynovody do dalších zemí, včetně České republiky. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo invazi na Ukrajinu a EU v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.
Gazprom 19. srpna oznámil, že přeprava plynu Nord Streamem 1 by po třídenní odstávce měla být obnovena, pokud nenastanou žádné technické problémy. Plyn by měl potrubím znovu začít proudit v sobotu ve 3:00 SELČ. Evropské vlády se ale obávají, že by Moskva mohla výpadek prodloužit jako odplatu za západní sankce.
Gazprom omezování dodávek plynu zdůvodňuje technickými problémy, mimo jiné chybějící turbínou ve stanici Portovaja. Evropská unie ale tvrdí, že technické problémy jsou pouhou záminkou a že Moskva používá plyn jako zbraň k prosazení svých zájmů.
Šéf německé agentury Bundesnetzagentur Klaus Müller řekl, že povahu této nové údržby Nord Streamu 1 z technického hlediska nechápe. Nicméně pokud se od soboty objem plynu v potrubí vrátí na 20 procent kapacity, kde byl před údržbou, Německo si s tím poradí. Plynové zásobníky už má totiž naplněné téměř z 85 procent. Bundesnetzagentur má v Německu na starosti regulaci síťových služeb.
„V zimě můžeme vzít plyn ze zásobníků. Plynem teď šetříme (a musíme v tom pokračovat!), budeme mít LNG terminály a díky Belgii, Nizozemsku, Norsku (a brzy i Francii) plyn proudí,“ napsal Müller na twitteru. Německo, stejně jako například Polsko, plánuje další investice do terminálů na zkapalněný zemní plyn (LNG), aby mohlo surovinu odebírat i ze vzdálených ložisek a dovážet si ji na tankerech přes moře. Výrazně už se do Evropy zvýšil dovoz LNG ze Spojených států.
Na 20 procent kapacity provozovatel Nord Streamu 1 objem přepravovaného plynu snížil postupně. V červnu nejprve na 40 procent, později víc, až na současnou pětinu. Kapacita potrubí je až 167 milionů metrů krychlových plynu denně, naposledy potrubím proudilo asi 30 milionů metrů krychlových za den.
Cena plynu pro evropský trh s dodáním v říjnu se ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku ve středu v poledne pohybovala kolem 267 eur (6550 korun) za megawatthodinu, a proti úterý byla asi o půl procenta vyšší. Na maximu se ocitla začátkem března, krátce po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Tehdy v jednom dni skokově vzrostla až ke 345 eurům za MWh, nakonec ale uzavřela zpět pod 200 eur/MWh. Cena v TTF je pro ceny plynu v Evropě určující.
Před rokem stál plyn v TTF zhruba 28 eur, před dvěma lety asi 15 eur/MWh. Už před loňskými Vánocemi se ale jeho cena prudce zvýšila a dostala se ke 130 eurům, než se v lednu vrátila pod 65 eur. Podle části analytiků to byla reakce na energetickou politiku Evropské unie, která tlačí na rychlý odklon od fosilních paliv bez adekvátního řešení.
Zastavení dodávky do Francie
Gazprom také od čtvrtka zcela zastaví dodávky plynu francouzské společnosti Engie, protože firma plně neuhradila červencové dodávky. Uvedl to v úterý večer. Engie již ráno oznámila, že Gazprom jí od úterka dodávky snižuje kvůli neshodám ohledně uplatňování některých kontraktů. Dodala nicméně, že má zajištěné objemy potřebné ke splnění svých závazků vůči zákazníkům. Engie je hlavním dodavatelem plynu ve Francii a stát v ní vlastní podíl téměř 24 procent.
„Společnost Gazprom Export informovala firmu Engie o úplném přerušení dodávek plynu od 1. září 2022 do obdržení všech dlužných částek za dodávky,“ cituje agentura AFP z večerního prohlášení Gazpromu na sociální síti Telegram.
Engie již v ranním prohlášení ujistila, že zavedla několik opatření, aby výrazně omezila jakékoliv přímé finanční a fyzické dopady, které by mohly vzniknout kvůli přerušení dodávek plynu Gazpromem.
Gazprom od začátku války na Ukrajině výrazně snížil Engie dodávky. Minulý měsíc činily jen 1,5 terawatthodiny (TWh), pro srovnání celkové roční evropské dodávky Engie se pohybují nad 400 TWh. Gazprom má na celkových dodávkách Engie podíl čtyři procenta.
Francouzská premiérka Élisabeth Borneová vyzvala v pondělí firmy, aby do příštího měsíce vypracovaly plány energetických úspor. Varovala, že mohou být zasaženy jako první, pokud Francie bude muset omezit dodávky plynu a elektřiny.
Francie je méně závislá na dovozu plynu z Ruska než její sousedé. Rusko se na celkových dodávkách plynu podílí asi 17 procenty, uvedla agentura Reuters.
Engie v pondělí potvrdila, že jedná s alžírskou firmou Sonatrach o zvýšení dovozu plynu. Podle některých médií by dodávky z Alžírska mohly vzrůst zhruba o 50 procent. Francie nyní odebírá z Alžírska přibližně osm procent plynu, který potřebuje.
Alžírsko je třetím největším dodavatelem plynu do Evropy po Rusku a Norsku. Země objevila nová ložiska a nedávno podepsala dohodu o zvýšení dodávek plynu s Itálií.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist