Velkoodběratelé elektřiny a plynu budou moci podle premiéra Petra Fialy (ODS) od 1. listopadu čerpat podporu kvůli vysokým cenám energií. Na program je připraveno 30 miliard korun. Řekl to ve středu po jednání vlády. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) upřesnil, že k 1. listopadu by měla být připravena výzva k dotačnímu titulu.

Program vznikl podle Síkely na základě tzv. dočasného krizového rámce, který státům Evropské unie umožnil okamžitě podpořit podnikatele v důsledku vysokých cen energií a protiruských sankcí. U energeticky náročných firem bude maximální podpora činit 200 milionů korun, ostatní budou moci získat nejvýše 45 milionů korun, uvedl dále Síkela.

Podpora se bude podle Síkely týkat zejména firem ze zpracovatelského průmyslu, dále těžebního průmyslu, ale také zemědělství či lesnictví.

Síkela zároveň řekl, že na základě představeného návrhu evropského nařízení, připraví program podpory pro malé a střední podniky bez ohledu na jejich energetickou náročnost. Nárok budou mít jako velkoodběratelé na kompenzace až do 80 procent nejvyšší spotřeby energií za posledních pět let, uvedl. Pokud státy Evropské unie pomoc schválí 30. září, ČR ji okamžitě propíše do národního řešení, doplnil.

Dočasný krizový rámec zatím platí do konce roku, podle Fialy je naděje, že by mohl být prodloužen i na příští rok.

Vláda v pondělí schválila zastropování cen elektřiny a plynu pro domácnosti a živnostníky na šest, respektive tři koruny za jednu kilowatthodinu (kWh). Síkela ve středu řekl, že opatření se týká i malých a středních firem odebírajících elektřinu z hladiny nízkého napětí nebo s roční spotřebou plynu do 630 MWh.

Vláda schválila prodloužení snížení spotřební daně z nafty do konce roku 2023

Vláda ve středu také schválila prodloužení snížení spotřební daně z nafty o 1,50 koruny na litr do konce příštího roku. ČTK to potvrdil ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Snížení spotřební daně zatím platí do konce září.

„Tento návrh zákona odešleme za chvíli do Poslanecké sněmovny, chtěli bychom ho projednat v pátek v Poslanecké sněmovně, v úterý v Senátu tak, aby kontinuálně i po 30. září byla spotřební daň na naftu na evropsky nejnižší povolené úrovni,“ řekl po jednání vlády ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Původně on i Kupka hovořili o trvalém snížení spotřební daně z nafty, což nakonec kabinet neschválil. „Je to dobrý kompromis mezi tím, že by to skončilo, a trvalým řešením,“ řekl Stanjura.

Důvodem podle něj nejsou vysoké ceny, ale srovnání konkurenčního prostředí zejména s Polskem. „Pokud bychom to neučinili, tak naši dopravci, kteří mají třeba konkurenci v příhraničních oblastech, by u každého litru měli ztrátu 1,50 koruny, když budou tvořit cenovou nabídku,“ doplnil šéf státní kasy.

„Prodloužení snížení spotřební daně u nafty bylo logickým a očekávaným krokem. Trvalé snížení spotřební daně u nafty nakonec neprošlo. Vysoké ceny nafty trápí Čechy podobně jako drahý plyn a elektřina. Po pondělním zastropování cen zmíněných energií tak byl tento krok vysoce pravděpodobný. Nižší spotřební daň u nafty také zvyšuje konkurenceschopnost českých dopravců, zejména ve srovnání s Poláky,“ řekl ČTK analytik Purple Trading Petr Lajsek.

Prodloužení snížení spotřební daně na naftu je dobrým krokem podle analytika XTB Jiřího Tylečka. „Časové omezení do konce roku 2023 se sice může zdát být kaňkou na rozhodnutí vlády, ale v té době už může být na trhu jiná situace, případně může být snížení prodlouženo. Na cenu nafty je v současnosti výrazně vyšší tlak než na benzín kvůli vyšší výrobě topných olejů, které nahrazují plyn ve vytápění, takže lze pochopit i snahu více ulehčit spotřebitelům nafty. Zároveň v cenách nafty jsou vyšší rozdíly mezi Českou republikou a některými okolními zeměmi,“ řekl Tyleček.

Ministerstvo financí odhaduje celkový negativní dopad opatření na rozpočet ve výši 9,6 miliardy korun ročně. Z toho zhruba 8,7 miliardy připadá na státní rozpočet a 0,9 miliardy na rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury, uvedl v tiskové zprávě.

Aktuálně platí dočasné snížení daně od června do konce září i u benzinu, prodloužení se ho ale týkat nebude. Stanjura dopoledne uvedl, že pokud Parlament změnu schválí, musela by vyjít ve sbírce zákonů do konce září.

Podle údajů společnosti CCS z minulého týdne se cenový rozdíl mezi naftou a benzinem v posledních týdnech zvětšuje. Nyní je nafta v ČR zhruba o pět korun dražší než benzin.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.