Ještě před rokem byl David Brožík jen jedním z několika tisíců klientů společnosti Nano Green, dodavatele elektrické energie čistě z obnovitelných zdrojů. Pak ale firma skokově zvýšila ceny elektřiny. Odkázala se přitom na nárůst ceny emisních povolenek.

„Jako zákazník jsem tehdy nechápal, proč můj dodavatel, který o sobě říká, že prodává čistě zelenou elektřinu, a tedy se ho emisní povolenky netýkají, musí zdražovat. Vypadalo to jako podvod,“ vzpomíná  Brožík v rozhovoru pro HN.

Tehdy proto napsal zakladateli firmy Petrovi Rokůskovi, aby mu vyjádřil své roztrpčení. Ten mu následně vysvětlil fungování Nano Green. A byl přesvědčivý. Dnes je David Brožík jejím provozním ředitelem a problematické nárůsty cen klientům vysvětluje on. A nemá to jednoduché.

Firma koncem léta oznámila, že od října přejde na spotové ceny – tedy ty na burze. Klientům bez fixovaných cen tak významně vzrostou platby. Podle Nano Green ale mohou na spotu někteří zákazníci i ušetřit, a to když budou mít chytré elektroměry a svou spotřebu a výrobu elektřiny inteligentně řídit. Právě tomu se chce Nano Green v následujících letech věnovat nejvíce.

Už příští rok plánuje spustit aplikaci, která bude v domácnostech, malých firmách a městských komunitách řídit velké spotřebiče a výrobní zdroje tak, aby byla jejich spotřeba i výroba elektřiny cenově výhodnější. Bude to první taková aplikace na trhu. Navíc v budoucnu mají klienti Nano Green v rámci takzvané rezidenční flexibility pomáhat vyrovnávat množství proudu v síti, za což dostanou zaplaceno.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se